Як вступити до закладів фахової передвищої освіти людям із тимчасово окупованих територій (ТОТ)?

Вступ відбувається через освітні центри «Крим-Україна» та «Донбас-Україна» - для вступників, які проживають на тимчасово окупованій території, території активних бойових дій або переселилися звідти після 1 січня 2025 року.

Перелік освітніх центрів при закладах ФПО зібрано тут.

Детальніше про умови та графіки вступних випробувань можна дізнатися на сайтах закладів ФПО.

Подати документи можна особисто або дистанційно.

Навчання для вступників із ТОТ можливе за кошти держбюджету або за кошти фізичних / юридичних осіб (контракт) із можливістю переведення на бюджет (за наявності вільних місць).

Подання заяв і документів, проведення вступних випробувань для вступників із ТОТ триває до 30 вересня.

І етап (зарахування за кошти держбюджету) - до 23 липня.

ІІ етап (зарахування на контракт із можливістю переведення на вакантні бюджетні місця) - з 24 липня до 30 вересня.

Як відбувається вступ, що потрібно для вступу і як подати заяву читайте за покликанням.

 

Світовий банк виділив додаткові 4,9 млн доларів США в межах програми LEARN

Україна та Міжнародна асоціація розвитку (одна з п’яти інституцій Групи Світового банку) підписали угоду про додаткове фінансування в межах програми LEARN («Підвищення доступності та стійкості освіти в умовах кризи в Україні») на суму 4,9 млн доларів США. Ці кошти будуть отримані завдяки збільшенню одного з індикаторів Програми й планово надійдуть до загального фонду Державного бюджету України у 2025 році.

Завдяки додатковому фінансуванню планується збільшити індикатор щодо забезпечення підручниками для класів НУШ.

Читати за покликанням.

 

продовжено конкурсний відбір науково-технічних розробок за держзамовленням

Строк подання заявок для участі в конкурсному відборі науково-технічних (експериментальних) розробок за державним замовленням, виконання яких розпочнеться у 2026 році за кошти державного бюджету продовжено до 25 липня 2025 року (13:00 за київським часом).

Таке рішення ухвалено з метою забезпечення рівних можливостей потенційних учасників конкурсного відбору в умовах збільшення інтенсивності та масштабності повітряних атак з боку рф у червні–липні 2025 року по всій території України. Це спричинило чисельні пошкодження інфраструктури закладів вищої освіти, наукових установ та негативно вплинуло на організацію їхньої наукової та науково-технічної діяльності.

Відповідний наказ про кінцевий строк приймання конкурсних заявок буде розміщено на сайті НЕНІС за посиланням.

Читати тут.

 

Аналітика в ІТ: новий курс для ЗВО готуватиме лідерів цифрової трансформації

Відкрито реєстрацію на онлайн-інтенсив для викладачів ЗВО. Він допоможе інтегрувати курс «Аналітика у продуктовому ІТ» в університетах. Уже 165 викладачів із 65 ЗВО отримали сертифікати та готові впроваджувати курс.

Це спільний проект держави й бізнесу. Його мета - підготувати фахівців, які ухвалюють рішення на основі даних. Вони допомагатимуть цифровій трансформації країни.

Сертифікат дійсний 2 роки. Протягом цього часу викладач має впровадити курс у свій освітній процес.

Реєстрація на інтенсив триває до 6 серпня 2025 року за посиланням.

 

Українська премія L’Oréal-UNESCO «Для жінок у науці» 2025

Нагадуємо, що термін подання заявок для участі у конкурсі на здобуття української премії L'Oréal-UNESCO «Для жінок у науці» триває до 31 липня 2025 року.

У програмі беруть участь жінки, які проводять наукові дослідження в галузі STEM (наука, технології, інжиніринг та математика), мають науковий ступінь, публікації в журналах, що індексуються в міжнародних наукометричних базах Scopus та/або Web of Science, і є соціально активними у популяризації науки.

За роки існування премії в Україні вже відзначено 18 науковиць, про свою участь у конкурсі розповіла Олена Парійська, переможниця минулого року.

 

Оголошено переможців та фіналістів ІІІ Всеукраїнського молодіжного конкурсу «Юридична освіта майбутнього»

Нагороджено переможців та фіналістів ІІІ Всеукраїнського молодіжного конкурсу «Юридична освіта майбутнього».

У Конкурсі цього року загалом взяло участь близько 4000 учасників зі всіх куточків України. Для участі було запропоновано 3 категорії у кожній розглядалась своя тема, зокрема,

1 група (учні): Мій шлях до юридичної професії: що я можу зробити вже сьогодні?;

2 група (студенти): Чи готує юридична освіта справжніх фахівців: що потрібно змінити вже сьогодні?;

3 група (практики): Імплементація європейського досвіду та стандартів у сфері юридичної освіти.

Ознайомитися з іменами переможців Конкурсу можна тут.

 

Затверджено нові розміри освітніх грантів та додаткові регіональні коефіцієнти для вступників-2025

16 липня 2025 року Уряд ухвалив зміни до умов надання державних грантів у межах вступної кампанії 2025 року. Встановлено оновлені розміри освітніх грантів та додатковий регіональний коефіцієнт для окремих категорій вступників.

З 2025 року гранти становитимуть:

17 тисяч гривень – грант 1-го рівня;

25 тисяч гривень – грант 2-го рівня.

Також запроваджено додатковий коефіцієнт 1,5 для визначення розміру державного гранту. Він застосовується до вступників, які здобули повну загальну середню освіту у 2025 році в Запорізькій, Сумській, Харківській або Миколаївській областях та вступають до закладів вищої освіти в цих же областях.

Важливо також зазначити, що всі регіональні коефіцієнти застосовуються відповідно до фактичної адреси ЗВО, до якого подано заяву.

Більше за покликанням.

 

відбулося засідання комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій

16 липня 2025 року під головуванням Голови Комітету Сергія Бабака відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій. Під час засідання народні депутати України – члени Комітету розглянули 10 питань Порядку денного засідання.

У порядку здійснення контрольних функцій Комітетом було розглянуто 3 контрольних питань, а саме:

Про стан виконання Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування інтегрованих інформаційних систем у сфері освіти» № 2457-IX;

Про стан виконання плану організації підготовки проектів актів та виконання інших завдань, необхідних для реалізації Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки наукової роботи в закладах вищої освіти» (№ 3791-ІХ від 06.06.2024);

Про стан виконання Прикінцевих положень Закону України «Про внесення зміни до статті 6 Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо визнання результатів навчання, здобутих громадянами України за кордоном» № 4265-IX від 26.02.2025.

Під час засідання народні депутати України – члени Комітету розглянули низку законопроектів та одностайно прийняли рішення рекомендувати Верховній Раді України:

проект Закону України «Про ратифікацію Угоди про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Грецькою Республікою» (реєстр. № 0324 від 12.06.2025) за результатами його розгляду в першому читанні прийняти за основу та в цілому;

проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту військовослужбовців базової військової служби, членів їх сімей та інших питань» (реєстр. № 13334 від 30.05.2025) за результатами його розгляду в першому читанні прийняти за основу;

проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності» (реєстр. № 13325 від 30.05.2025) за результатами його розгляду в першому читанні прийняти за основу;

проект Закону України «Про приєднання України до Міжнародного договору про генетичні ресурси рослин для продовольства і сільського господарства» (реєстр. № 0323 від 05.06.2025) за результатами його розгляду в першому читанні прийняти за основу;

проект Закону України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо вдосконалення захисту прав осіб, визнаних судом недієздатними» (реєстр. № 13354 від 09.06.2025) за результатами його розгляду в першому читанні прийняти за основу;

проект Закону України «Про основні засади державної політики України щодо взаємодії з національними рухами колоніальних народів Російської Федерації» (реєстр. № 11402 від 15.07.2025) за результатами його розгляду в першому читанні прийняти за основу.

Останнім пунктом Порядку денного народні депутати України – члени Комітету затвердили зміни до складу робочої групи для підготовки до другого читання проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам» (реєстр. № 10399 від 10.01.2024).

Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань підготовки громадян до національного спротиву» (реєстр. № 13347 від 04.06.2025) та проект Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» (реєстр. № 13367 від 13.06.2025) були зняті з розгляду.

Читати більше тут.

 

Держава повністю покриє навчання дітям захисників і захисниць І–III курсів ЗВО

Студенти І-ІІІ курсів, які є дітьми українських захисників і захисниць, невдовзі отримають допомогу через застосунок Дія. Держава покриє вартість їх контрактного навчання в закладах фахової передвищої або вищої освіти за 2024/2025 навчальний рік.

Невдовзі ці студенти отримають push-сповіщення в Дії, після якого відобразиться сертифікат на допомогу за навчання. Перевірте в ньому дані про себе, затвердьте Дія.Підписом протягом 20 днів і чекайте на сповіщення про результат. Згодом гроші надійдуть на рахунок вашого навчального закладу - зверніться до його адміністрації для повернення коштів, які ви сплатили за навчання раніше.

Допомогу отримають діти:

загиблих (померлих) захисників чи захисниць України;

осіб з інвалідністю внаслідок війни;

учасників бойових дій;

осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;

осіб, позбавлених особистої свободи внаслідок збройної агресії;

постраждалих учасників Революції гідності.

Більше за покликанням.

 

Уряд затвердив четвертий розподіл субвенції на модернізацію харчоблоків у 2025 році

15 липня 2025 року Кабінет Міністрів України затвердив розпорядження щодо розподілу субвенції на модернізацію харчоблоків, яка цьогоріч становить 960 млн грн. Здійснено четвертий розподіл коштів на загальну суму запиту коштом субвенції 158 054, 5 тисячі грн. Кошти розподілені на 13 проектів, які були відібрані на конкурсній основі.

Відбір проектів на фінансування триває.

Детальніше про умови читайте в оголошенні.

 

Сергій бабак: про нові вимоги до електронних додатків

14 липня 2025 року у Комітеті Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій відбулася спільна робоча нарада Голови Комітету Сергія Бабака з представниками Міністерства освіти і науки України та Українського інституту розвитку освіти.

Головним питанням для обговорення було, чи будуть нові вимоги до електронних додатків застосовані до підручників для наступного навчального року.

«Сьогодні дійшли рішення залишити два способи доступу до електронних додатків до підручників. Перший – вільний доступ без реєстрації, другий – через реєстрацію, де можна буде обрати одну з ролей (учень/батьки/вчитель). Це надасть змогу відстежувати прогрес дитини в навчанні», - поділився Голова Комітету Сергій Бабак у своєму Telegram.

Також Голова Комітету звернув увагу колег і попросив доопрацювати питання, що стосується е-додатків до підручників для осіб з особливими освітніми потребами. Щоб полегшити сприйняття цієї норми і однозначної юридичної визначеності.

 

Уряд оновив склад Наукової ради Національного фонду досліджень України

Кабінет Міністрів України затвердив зміни до складу Наукової ради Національного фонду досліджень України (НФДУ) у зв’язку з достроковим припиненням повноважень трьох її членів. Відповідне розпорядження ухвалено для забезпечення безперервної роботи колегіального органу управління Фонду.

Читати на сайті КМУ.

 

відбулися засідання підкомітетів Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій 14 липня 2025 року

14 липня 2025 року відбулися засідання підкомітетів Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, на яких народні депутати України – члени Комітету за участі представників центральних органів виконавчої влади, громадських об’єднань розглянули низку законопроектів.

 

І. Підкомітетом з питань вищої освіти було розглянуто та запропоновано Комітету з питань освіти, науки та інновацій прийняти рішення рекомендувати Верховній Раді України:

проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності» (реєстр. № 13325 від 30.05.2025) прийняти за основу;

проект Закону України «Про ратифікацію Угоди про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Грецькою Республікою» (реєстр. № 0324 від 12.06.2025) прийняти за основу та в цілому;

проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту військовослужбовців базової військової служби, членів їх сімей та інших питань» (реєстр. № 13334 від 30.05.2025), прийняти за основу;

проект Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту" щодо особливостей прийому окремих категорій осіб до закладів вищої освіти, місцезнаходженням яких є територія активних чи можливих бойових дій» (реєстр. № 13361-1 від 20.06.2025) прийняти за основу;

проект Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту" щодо особливостей прийому окремих категорій осіб до закладів вищої освіти, місцезнаходженням яких є територія активних чи можливих бойових дій» (реєстр. № 13361 від 11.06.2025) відхилити.

 

ІІ. Підкомітет з питань науки та інновацій розглянув та запропонував Комітету з питань освіти, науки та інновацій прийняти рішення рекомендувати Верховній Раді України:

проект Закону України «Про приєднання України до Міжнародного договору про генетичні ресурси рослин для продовольства і сільського господарства» (реєстр. № 0323 від 05.06.2025) прийняти за основу;

проект Закону України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо вдосконалення захисту прав осіб, визнаних судом недієздатними» (реєстр. № 13354 від 09.06.2025) прийняти за основу.

 

ІІІ. Підкомітет з питань загальної середньої, інклюзивної освіти та освіти на тимчасово окупованих територіях

За результатами розгляду та обговорення проекту Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» (реєстр. № 13367 від 13.06.2025), народні депутати України – члени Комітету вирішили рекомендувати Комітету на своєму засіданні розглянути зазначений законопроект і запропонувати Верховній Раді України за результатами його розгляду прийняти його за основу.

 

IV. На підкомітеті з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти і адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу Комітету народні депутати України – члени Комітету розглянули та запропонували Комітету з питань освіти, науки та інновацій прийняти рішення рекомендувати Верховній Раді України:

проект Закону України «Про основні засади державної політики України щодо взаємодії з національними рухами колоніальних народів Російської Федерації» (реєстр. 11402 від 15.07.2024) прийняти за основу;

проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань підготовки громадян до національного спротиву» (реєстр. № 13347 від 04.06.2025) прийняти за основу.

Читати тут .

 

Ветерани війни зможуть безоплатно здобути нову професійну освіту за іншим напрямом без очікування трьох років

Таку можливість заклали у законопроекті «Про професійну освіту» для ветеранів, членів їхніх сімей, внутрішньо переміщених осіб, людей з інвалідністю та родин загиблих (ветеранів війни, захисників і захисниць). Тобто зʼявиться можливість безоплатно здобувати іншу професійну кваліфікацію одразу, без необхідності чекати три роки після попереднього навчання.

Які ще переваги відкриває новий законопроект:

надає право закладам професійної освіти проводити набір ветеранів та дорослих у будь-який час протягом календарного року, тобто не лише з 1 вересня;

збільшить кількість коротких, практичних програм, які адаптовані під конкретні потреби;

це прямий зв’язок із роботодавцем через наглядові ради та викладачів-практиків, що надасть можливість подальшого працевлаштування, за умов хороших результатів навчання.

«Ми заклали цю норму, щоб наші захисники та захисниці мали можливість віднайти себе. Не після перемоги, а вже зараз.
Ми маємо памʼятати, яка висока ціна нашої незалежності. Бути вдячними нашим ветеранам. Намагаємося робити це, у тому числі, і через освіту
», - зазначив Голова Комітету Сергій Бабак у своєму Telegram.

 

Відбулася сьома урочиста церемонія вручення дипломів випускникам Київського академічного університету

У Київському академічному університеті пройшла сьома урочиста церемонія вручення дипломів випускникам. Цього року університет випустив 22 магістрів.

Попри всі виклики воєнного часу, більшість занять відбувалася наживо, а студенти долучилися до передових досліджень, міжнародних проектів, організації власних конференцій і подій.

Зі словами привітань та побажань подальших успіхів до випускників звернулися викладачі університету та гості заходу.

Дипломи випускникам вручив Президент Національної академії наук України академік НАН України Анатолій Загородній.

Читати за покликанням.

 

Уряд затвердив розподіл освітньої субвенції до кінця 2025 року

14 липня 2025 року Кабінет Міністрів України затвердив розподіл 33,83 млрд грн освітньої субвенції між місцевими бюджетами на вересень-грудень 2025 року.

Нагадаємо, раніше було розподілено 68,2 млрд грн між місцевими бюджетами на січень-серпень 2025 року.

Розподіл коштів до кінця календарного року зроблено на підставі кількості учнів станом на 1 листопада 2024 року, але без урахування ЗЗСО (крім початкових, спеціальних шкіл та навчально-реабілітаційних центрів) з кількістю учнів менш як 45 осіб.

Читати на сайті КМУ за покликанням.

 

МОН оголосило старт всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2026»

Наказом Міністерства освіти і науки України від 09.07.2025 № 997 визначено номінації всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2026»: «Англійська мова», «Громадянська освіта», «Математика», «Початкова освіта».

Також наказом затверджено склад центрального організаційного комітету конкурсу.

Умови та порядок проведення конкурсу мають бути затверджені центральним оргкомітетом до 01 вересня 2025 року. Реєстрація учасників конкурсу розпочнеться 22 вересня і триватиме до 13 жовтня цього року.

Детальну інформацію про всеукраїнський конкурс «Учитель року» розміщено за покликанням.

 

Україна й Італія підписали Меморандум про співпрацю в галузі науки, досліджень та вищої освіти

11 липня 2025 року в Римі в межах Конференції з питань відновлення України (Ukraine Recovery Conference 2025) Міністерство освіти і науки України та Міністерство університетів і досліджень Італійської Республіки уклали Меморандум про взаєморозуміння щодо співпраці у сферах науки, досліджень та вищої освіти.

Документ засвідчує наміри сторін розвивати партнерство через спільні дослідження, академічну мобільність, обмін інформацією та підтримку науковців і студентів.

Читати за покликанням.

 

Європейська комісія анонсувала нову підтримку української освіти

Під час Конференції з питань відновлення України (URC 2025) Європейська комісія оголосила про новий етап підтримки для української освіти. У 2025-2026 навчальному році ЄС інвестує 5 млн євро на друк близько 2 млн підручників для українських шкіл.

Також Єврокомісія підтвердила, що триває підготовка до асоційованої участі України у програмі Erasmus+. Новий статус дозволить закладам освіти України отримати повний доступ до всіх конкурсів Програми, а також користуватися такими ж можливостями, що доступні європейським університетам.

Читати за покликанням.

 

Сергій Бабак: як формується ціна контракту на навчання

Голова Комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак поспілкувався з журналістами «Економічної правди». Говорили про вартість навчання у закладах вищої освіти. Чому вона зросла цьогоріч. Як формується ціна контракту, і яка роль держави у цьому процесі.

«Йдеться не про перекладання витрат на студентів, а про чесний розрахунок вартості освіти відповідно до реальних витрат. Без ілюзій. Зростання вартості для талановитих студентів компенсується грантами», - зазначив Голова Комітету Сергій Бабак.

Читати у Telegram С. Бабака.

 

4063 закладів освіти постраждали від бомбардувань та обстрілів, з них 387 зруйновано повністю

Станом на 13 липня 2025 року 3676 закладів освіти пошкоджено та 387 зруйновано повністю.

Сайт saveschools.in.ua документує та в реальному часі надає статистику зруйнованих українських закладів освіти.

До того ж на сайті можна переглянути картину руйнувань кожного регіону.


Повернутись до списку публікацій

Версія для друку