16 липня 2025 року під головуванням Голови Комітету Сергія Бабака відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій. У засіданні брали участь народні депутати України – члени Комітету, представники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Секретаріату Кабінету Міністрів України, Офісу Президента України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства закордонних справ України, Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України, Національної академії наук України, Національної академії педагогічних наук України, Національної академії медичних наук України, Пенсійного фонду України, Державної служби якості освіти України, Української асоціації районних і обласних рад. Усього понад 50 учасників.

Під час засідання народні депутати України – члени Комітету розглянули 10 питань Порядку денного засідання.

У порядку здійснення контрольних функцій Комітетом було розглянуто 3 контрольних питань, за результатами розгляду яких Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій прийняв наступні рішення, а саме:

Про стан виконання Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування інтегрованих інформаційних систем у сфері освіти» № 2457-IX

Комітет повторно розглянув на своєму засіданні стан виконання Прикінцевих положень Закону України № 2457-ІХ від 27.07.2022.

На виконання попередніх Рішень Комітету від 02 квітня 2022 року та від 11 червня 2025 Міністерство освіти і науки України  проінформувало, що проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення» було подано Міністерством на розгляд Кабінету Міністрів України.

Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Комітету Сергія Бабака, заступника Міністра освіти і науки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Дмитра Завгороднього, народні депутати України – члени Комітету прийняли рішення інформацію Міністерства освіти і науки України взяти до відома.

Розглянувши повторно питання Про стан виконання плану організації підготовки проектів актів та виконання інших завдань, необхідних для реалізації Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки наукової роботи в закладах вищої освіти» (№ 3791-ІХ від 06.06.2024) та проаналізувавши надану Міністерством освіти і науки України інформацію, Комітет зазначає, що пункт 1.1 Плану МОН України щодо розроблення проекту Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо запровадження посад педагогічних працівників для викладачів закладів вищої освіти» та пункт 2.1 Плану щодо розроблення Порядку атестації педагогічних працівників наразі не виконано.

Враховуючи вищезазначене, Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій вирішив рекомендувати Міністерству освіти і науки України вжити невідкладних заходів з метою виконання пунктів 1.1 та 2.1 Плану організації підготовки проектів актів та виконання інших завдань, необхідних для реалізації Закону України № 3791-ІХ від 06.06.2024 «Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки наукової роботи в закладах вищої освіти», та щомісячно до 1 числа інформувати Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій про стан їх виконання.

Про стан виконання Прикінцевих положень Закону України «Про внесення зміни до статті 6 Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо визнання результатів навчання, здобутих громадянами України за кордоном» № 4265-IX від 26.02.2025.

26 лютого 2025 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення зміни до статті 6 Закону України "Про повну загальну середню освіту" щодо визнання результатів навчання, здобутих громадянами України за кордоном» № 4265-ІХ, який було опубліковано 15 березня 2025 року та який набрав чинності 15 червня 2025 року.

Законом передбачено надання повноваження Уряду затвердити єдиний порядок визнання результатів навчання, здобутих громадянами України шляхом формальної та/або неформальної освіти у суб’єктів освітньої діяльності, розміщених за кордоном (крім держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом), який має на меті спростити механізм визнання таких результатів навчання, а також сприяти захисту прав громадян України на повну загальну середню освіту та їхньому поверненню в Україну.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону Кабінету Міністрів України надано доручення у тримісячний строк з дня опублікування цього Закону прийняти нормативно-правовий акт, необхідний для його реалізації.

Міністерство освіти і науки України поінформувало, що на виконання пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2025 № 734 затверджено ПОРЯДОК визнання на рівнях повної загальної середньої освіти результатів навчання, здобутих шляхом формальної та/або неформальної освіти у суб’єктів освітньої діяльності, розміщених за кордоном.

Водночас Міністерство освіти і науки України поінформувало Комітет, що для реалізації Закону, крім розроблення та прийняття відповідної постанови Кабінету Міністрів України, необхідно також внести зміни до Положення про індивідуальну форму здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 12.01.2016 № 8 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 10 лютого 2021 року № 160), які наразі розробляються та будуть розміщені для громадського обговорення та Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 16.04.2018 № 367.

Планується, що зазначені нормативно-правові акти набудуть чинності до початку 2025/2026 навчального року.

Крім того, МОН України поінформувало, що відповідно до Порядку Міністерством розроблено проект Положення про міжвідомчу комісію для організації ведення обліку суб’єктів освітньої діяльності, що забезпечують здобуття неформальної освіти за кордоном.

Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Комітету Сергія Бабака, заступниці Міністра освіти і науки України Надії Кузьмичової, Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій вирішив інформацію Міністерства освіти і науки України взяти до відома та рекомендувати Міністерству освіти і науки України у місячний термін поінформувати Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій про стан підготовки та внесення змін до Положення про індивідуальну форму здобуття повної загальної середньої освіти та Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, а також у місячний термін поінформувати Комітет про стан підготовки проекту Положення про міжвідомчу комісію для організації ведення обліку суб’єктів освітньої діяльності, що забезпечують здобуття неформальної освіти за кордоном.

Про проект Закону України «Про ратифікацію Угоди про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Грецькою Республікою» (реєстр. № 0324 від 12.06.2025), поданий Президентом України Зеленським В.О.

У пояснювальній записці зазначено, що законопроект розроблено з метою ратифікації Угоди про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Грецькою Республікою (далі – Угода), підписаної 17 жовтня 2024 року в м.Брюссель, що відповідно до Закону України «Про міжнародні договори України» є необхідною передумовою для набрання нею чинності.

Вищезазначений законопроект не стосується сфери наукової та науково-технічної діяльності.

Законопроект передбачає у т.ч. співробітництво України та Грецької Республіки у сфері безпеки і оборони, зокрема яке стосується навчання та тренування українських військових.

Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Комітету Сергія Бабака та заступника Міністра освіти і науки України Михайла Винницького, народні депутати України – члени Комітету одностайно ухвалили висновок рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України «Про ратифікацію Угоди про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Грецькою Республікою» (реєстр. № 0324 від 12.06.2025), поданий Президентом України, за результатами його розгляду в першому читанні прийняти за основу та в цілому.

Про проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту військовослужбовців базової військової служби, членів їх сімей та інших питань» (реєстр. № 13334 від 30.05.2025), поданий Кабінетом Міністрів України

У пояснювальній записці зазначено, що законопроект має на меті законодавчо врегулювати питання щодо соціального захисту військовослужбовців базової військової служби та членів їхніх сімей, а також членів сімей загиблих (померлих) таких військовослужбовців.

Комітет розглянув законопроект у межах предмету відання, зокрема порушені ним питання, що стосуються:

забезпечення безперервності освіти військовозобов’язаних;

прав на продовження здобуття освіти після проходження військової служби тощо.

Заслухавши та обговоривши інформацію заступника директора департаменту – начальника відділу соціальної політики департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України Сергія Кучеренка, Голови Комітету Сергія Бабака, народні депутати України – члени Комітету одностайно ухвалили висновок рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту військовослужбовців базової військової служби, членів їх сімей та інших питань» (реєстр. № 13334 від 30.05.2025), поданий Кабінетом Міністрів України, за результатами його розгляду в першому читанні прийняти за основу.

Про проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності» (реєстр. № 13325 від 30.05.2025), поданий Кабінетом Міністрів України

У пояснювальній записці до законопроекту визначено, що його розроблено з метою створення сприятливого середовища для розвитку бізнесу та зниження адміністративного навантаження на підприємців шляхом скасування неефективних, інституційно застарілих норм законодавства щодо державного регулювання господарської діяльності.

Відтак, для досягнення мети законопроектом пропонується:

скасувати 63 застарілі, дублюючі та неактуальні норми, які містять інструменти державного регулювання господарської діяльності, зокрема, у сферах охорони здоров’я, охорони атмосферного повітря, водного господарства, агропромислового комплексу, лісового, мисливського, рибного господарств, тваринного світу, будівництва, вибухових матеріалів промислового призначення, зовнішньо-економічної діяльності, інвестиційної політики, культурної спадщини, інноваційної діяльності, освіти, кінематографії тощо.

Комітет у межах предметів свого віддання зазначає, що законопроектом передбачено:

1) виключення частини шостої статті 26 Закону України «Про позашкільну освіту», у якій зазначено, що ліцензування освітньої діяльності може здійснюватися за рішенням засновника (засновників) закладу позашкільної освіти; ліцензування, контроль за дотриманням ліцензійних умов, видача та припинення дії ліцензій на освітню діяльність здійснюються у порядку, визначеному законодавством;

2) внесення змін до частини третьої статті 31 Закону України «Про вищу освіту», виклавши її у такій редакції:

«3. Утворення в Україні закладів вищої освіти за участю іноземних фізичних та юридичних осіб, закладами вищої освіти іноземних країн своїх структурних підрозділів на території України здійснюється за умови отримання ліцензії на відповідну діяльність у порядку, встановленому цим Законом, та за умови, що засновниками та/або кінцевими бенефіціарними власниками не є резиденти держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором».

Варто відзначити, що у чинній редакції частини третьої статті 31 Закону України «Про вищу освіту» зазначено, що утворення в Україні закладів вищої освіти за участю іноземних фізичних та юридичних осіб, закладами вищої освіти іноземних країн своїх структурних підрозділів на території України здійснюється за умови отримання дозволу центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Такі заклади вищої освіти та їхні структурні підрозділи діють на території України виключно за умови отримання ліцензії на відповідну діяльність у порядку, встановленому цим Законом.

Заслухавши інформацію директора департаменту регуляторної політики та підприємництва Міністерства економіки України Олександра Палазова, та обговоривши це питання, Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій одностайно ухвалив рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності» (реєстр. № 13325 від 30.05.2025), поданий Кабінетом Міністрів України, за результатами його розгляду в першому читанні прийняти за основу.

Про проект Закону України «Про приєднання України до Міжнародного договору про генетичні ресурси рослин для продовольства і сільського господарства» (реєстр. № 0323 від 05.06.2025), поданий Президентом України Зеленським В.О.

У пояснювальній записці до законопроекту визначено, що його розроблено з метою забезпечення виконання внутрішньодержавної процедури, необхідної для приєднання України до Міжнародного договору про генетичні ресурси рослин для продовольства і сільського господарства (налічує 152 Договірні сторони (країни та міжурядові організації, такі як Європейський Союз), які підписали і погодилися дотримуватися умов Міжнародного договору).

Відтак, для досягнення мети пропонується приєднання до Міжнародного договору для забезпечення глобального вирішення проблем, пов’язаних із втратою різноманітності культур і адаптацією їх до зміни клімату за допомогою таких механізмів, як Багатостороння система (система спрощеного доступу до генетичних матеріалів, які зберігаються в генетичних банках країн світу, обміну інформацією та доступу до технологій) та Фонд розподілу вигод (механізм для отримання, використання та розподілу грошових вигод, що випливають із Багатосторонньої системи).

Заслухавши інформацію заступниці генерального директора директорату – керівниці експертної групи з питань відкритої науки та системи оцінювання ефективності директорату розвитку науки Міністерства освіти і науки України Ольги Прудкої, та обговоривши це питання, Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій одностайно ухвалив рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України «Про приєднання України до Міжнародного договору про генетичні ресурси рослин для продовольства і сільського господарства» (реєстр. № 0323 від 05.06.2025), поданий Президентом України В. Зеленським, за результатами його розгляду в першому читанні прийняти за основу.

Про проект Закону України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо вдосконалення захисту прав осіб, визнаних судом недієздатними» (реєстр. № 13354 від 09.06.2025), поданий народним депутатом України Павлішем П.В. та іншими народними депутатами України

Метою прийняття цього законопроекту є посилення захисту прав і законних інтересів осіб, визнаних судом недієздатними, шляхом удосконалення механізмів опіки (піклування) та приведення законодавства України у відповідність до міжнародних стандартів у сфері прав людини.

Проектом також вносяться зміни до термінології з метою приведення у відповідність із Законом України «Про освіту» та законодавством у сфері охорони здоров’я.

Реалізація поданого проекту «сприятиме покращенню стану осіб, що були визнані недієздатними, їх родин, зменшенню навантаження на судову систему та сприятиме виконанню Україною свого євроінтеграційного зобов’язання».

Заслухавши та обговоривши інформацію голови підкомітету з питань науки та інновацій Комітету Валерія Колюха, народні депутати України – члени Комітету одностайно ухвалили висновок рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо вдосконалення захисту прав осіб, визнаних судом недієздатними»  (реєстр. № 13354 від 09.06.2025), поданий народним депутатом України Павлішем П.В. та іншими народними депутатами України, за результатами його розгляду в першому читанні прийняти за основу.

Про проект Закону України «Про основні засади державної політики України щодо взаємодії з національними рухами колоніальних народів Російської Федерації» (реєстр. № 11402 від 15.07.2024), поданий  народним депутатом України Мезенцевою-Федоренко М.С.  та іншими народними депутатами України

Проект Закону спрямований на визначення основних засад, мети, завдань, принципів державної політики України щодо взаємодії з національними рухами колоніальних народів Російської Федерації, створення умов для ефективного здійснення цієї політики. Законопроектом пропонується визначити відповідний термінологічний апарат та сферу дії Закону, а також завдання органів державної влади відповідно до державної політики України щодо взаємодії з національними рухами колоніальних народів Російської Федерації.

Проектом передбачено внесення змін до Законів України «Про засади внутрішньої та зовнішньої політики», «Про імміграцію», «Про інформацію», «Про систему іномовлення в України» та «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Заслухавши та обговоривши інформацію голови підкомітету з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти і адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу Комітету Романа Грищука, народні депутати України - члени Комітету одностайно ухвалили висновок рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України «Про основні засади державної політики України щодо взаємодії з національними рухами колоніальних народів Російської Федерації» (реєстр. № 11402 від 15.07.2025), поданий народним депутатом України Мезенцевою-Федоренко М.С. та іншими народними депутатами України, за результатами його розгляду в першому читанні прийняти за основу.

Останнім пунктом Порядку денного народні депутати України – члени Комітету затвердили Зміни до складу робочої групи для підготовки до другого читання проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам» (реєстр. № 10399 від 10.01.2024), а саме було прийнято рішення:

включити до складу робочої групи ВЕРЕТУ Любов Володимирівну – начальника відділу освіти департаменту видатків бюджету гуманітарної сфери Міністерства фінансів України;

замінити у складі робочої групи кандидатуру начальника відділу освіти департаменту видатків бюджету гуманітарної сфери Міністерства фінансів України Бондаренка Андрія Володимировича кандидатурою ПРОКОПЕНКО ОЛЕНИ МИКОЛАЇВНИ, головного спеціаліста відділу освіти департаменту видатків бюджету гуманітарної сфери Міністерства фінансів України.

 

Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань підготовки громадян до національного спротиву» (реєстр. № 13347 від 04.06.2025) та проект Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» (реєстр. № 13367 від 13.06.2025) були зняті з розгляду.

З прийнятими рішеннями Комітету можна ознайомитися тут.

Переглянути запис засідання, яке транслювалось у прямому ефірі, у соціальних мережах, можна за покликанням.

 

 

 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

16 липня 2025 15:30
10 липня 2025 10:30
07 липня 2025 11:00
30 червня 2025 11:00
18 червня 2025 15:00
13 червня 2025 17:27
13 червня 2025 14:00
11 червня 2025 11:00
28 травня 2025 15:00
28 травня 2025 12:00