Українські школярі здобули 17 нагород на міжнародній Олімпіаді Геніїв у США
Учні Малої академії наук України повернулися зі США з перемогами на міжнародному конкурсі проектів екологічного спрямування - GENIUS Olympiad.
Українська команда виборола 17 нагород: 1 гран-прі, 3 золоті медалі, 5 срібних медалей, 4 бронзові медалі, 4 почесні відзнаки.
GENIUS Olympiad - один із найбільших у світі конкурсів для учнівських екопроектів. Щороку в ньому беруть участь понад 1000 учасників із більш ніж 70 країн.
Цьогоріч у фіналі змагалися 1269 учасників. Україну представили 34 учні з 11 областей з 29 проектами.
Вітаємо переможців, учасників та їхніх наукових керівників!
Читати за покликанням.
Уряд визначив тривалість додаткової відпустки для помічників вихователів у спеціальних дитячих садках
Кабінет Міністрів України ухвалив постанову «Про визначення тривалості щорічної додаткової відпустки помічників вихователів спеціальних дитячих садків (спеціальних груп)».
Це рішення прийнято на виконання Закону України «Про дошкільну освіту», який набрав чинності з 01 січня 2025 року. За законом, помічники вихователів у дитсадках мають щорічну основну відпустку - 28 календарних днів. А для тих, хто працює у спеціальних садках або спеціальних групах, передбачена ще й додаткова відпустка. Її тривалість встановлює Уряд.
Проект постанови передбачає встановити тривалість щорічної додаткової відпустки помічникам вихователів, які працюють з дітьми:
з функціональними сенсорними труднощами, що передбачають порушення слухової або зорової функцій, функціональними фізичними або моторними труднощами, функціональними мовленнєвими труднощами, із соціоадаптаційними труднощами – 7 календарних днів;
з інтелектуальними труднощами або із складними порушеннями розвитку – 14 календарних днів.
Рішення стосується не лише комунальних і державних закладів дошкільної освіти, а й поширюється на дошкільні підрозділи інших юридичних осіб, зокрема приватних, а також фізичних осіб-підприємців, які провадять освітню діяльність у сфері дошкілля.
Читати на сайті КМУ.
МОН пропонує для громадського обговорення проект Концепції професійної орієнтації та кар’єрного консультування у системі освіти України на 2025-2027 роки
Міністерство освіти і науки України пропонує для громадського обговорення проект Концепції професійної орієнтації та кар’єрного консультування у системі освіти України на 2025-2027 роки (далі – Концепція).
Метою Концепції є створення комплексної, адаптивної та доступної системи професійної орієнтації та кар’єрного консультування у формальній освіті, що сприятиме усвідомленому вибору професії, формуванню ключових компетентностей і підтримці сталого розвитку людського капіталу України.
Прийняття Концепції сприятиме розвитку інституційної моделі профорієнтації, системній інтеграції її в усі рівні освіти, впровадженню якісних підходів до навчання впродовж життя та адаптації освітніх послуг до викликів часу.
Зауваження та пропозиції до проекту Концепції приймаються у довільній формі до 04 липня 2025 року.
Джерело: Пресслужба МОНУ.
Мінстратегпром: Підписано меморандум про запуск освітньої програми для лідерів оборонного сектору
Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості України та Київська школа економіки (KSE) підписали Меморандум про співпрацю для зміцнення оборонної спроможності України, зокрема, через побудову сильного середовища взаємної підтримки лідерів оборонного сектору.
Документ передбачає взаємодію в дослідженнях щодо освіти, людського капіталу та розвитку виробничого потенціалу, а також спільну реалізацію освітніх проектів для українських виробників озброєння та військової техніки, обмін експертизою та підтримку лідерів оборонного бізнесу в питаннях стратегічного розвитку й масштабування потужностей.
Ключовим напрямом партнерства стане запуск Smart Force Academy - безкоштовної освітньої програми для лідерів українських оборонних компаній.
Більше на сайті КМУ.
Безоплатний курс для керівників шкіл і садочків: як ефективно організувати якісне та безпечне харчування
На платформі Prometheus зʼявився новий курс «Ефективна організація харчування в закладі освіти». Це програма підвищення кваліфікації всіх, хто причетний до організації харчування у закладах освіти: для керівників закладів дошкільної, загальної середньої та спеціальної освіти, а також представників органів управління освітою.
Курс охоплює такі теми:
Етапи та завдання реформи шкільного харчування
Принципи та вимоги до організації харчування в закладах освіти
Впровадження системи НАССР, дотримання норм безпечності та гігієни
Особливості формування меню, організація роботи буфету, облік і контроль якості
Проведення закупівель та робота з постачальниками
Комунікація з батьками, учнями та громадою щодо здорового харчування
Слухачі отримають сертифікат про підвищення кваліфікації (30 годин/1 кредит ЄКТС), конспекти та додаткові матеріали, що допоможуть застосувати знання у школі чи дитячому садку своєї громади.
Розпочати навчання: prometheus.org.ua/prometheus-free/efektyvne-kharchuvannya.
Більше за покликанням.
Голова комітету сергій бабак з робочим візитом у Рівне
19 червня 2025 року Голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак в рамках робочої зустрічі відвідав Департамент освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації.
Під час зустрічі очільник Комітету Сергій Бабак разом з Петром Коржевським, який очолює Рівненський обласний департамент освіти обговорили закон про професійну освіту та старшу профільну школу.
Про це та інше розповів Сергій Бабак у своєму Telegram.
відбувся освітній фестиваль «Вчителі майбутнього»
19-20 червня 2025 року у Львові відбувся найбільший освітній фестиваль, який зібрав понад 2 500 учасників як з України, так і з Європи, також взяли представники Парламенту, Міністерства освіти і науки України, громадські діячі та освітяни.
Більше на сайті КМУ.
Запущені процедури відбору керівників чотирьох ЗВО наглядовими радами
Кабінет Міністрів України ухвалив зміни до постанови, яка регулює експериментальний проект із розширення автономії закладів вищої освіти. Відтепер наглядові ради університетів, які беруть участь у проекті, матимуть ключову роль у відборі керівників цих ЗВО.
Мета експериментального проекту - сформувати ефективну модель управління закладами вищої освіти, яка б передбачала взаємодію між наглядовими радами, ректоратами та вченими радами університетів. Стратегічні, іноді складні рішення, пропонуються експертами наглядових рад, впроваджуються адміністраціями, а всі принципові питання обговорюються відкрито в університетській спільноті, у форматі діалогу та дискусій.
Цією ж постановою до експериментального проекту долучено Одеський національний економічний університет, який розпочне працювати за новою моделлю управління з посиленою роллю наглядової ради у стратегічному плануванні та відборі керівника закладу.
Також документом уточнено норми, пов’язані із нещодавнім перейменуванням Карпатського національного університету імені Василя Стефаника (раніше – Прикарпатський), який був одним із перших учасників проекту.
Більше на сайті КМУ.
в Сумах презентували перші результати оцінювання українських ЗВО та наукових установ
19 червня 2025 року в Сумському державному університеті відбулася перша публічна презентація результатів Державної атестації наукової (науково-технічної) діяльності українських закладів вищої освіти та наукових установ. Подія зібрала представників уряду, регіональної влади, керівництво ЗВО і НУ з різних областей України, експертну спільноту та журналістів.
Презентовані в Сумах напрями - «Аграрно-ветеринарний», «Суспільний», за якими вже завершено повний цикл оцінювання.
Низка університетів та наукових установ підтвердили свої високі позиції, зокрема і СумДУ, знову увійшовши за напрямом «Суспільний» до найвищої кваліфікаційної групи «А» - як і за результатами попередньої атестації п’ять років тому.
За результатами атестації понад 200 установ за двома напрямами отримали комплексну оцінку, що включає аналіз якості публікаційної активності, обсягів і кількості залучених грантів, рівня співпраці з замовниками, бізнесом, патентної спроможності, наукового потенціалу та реального впливу досліджень на економіку, обороноздатність і соціальну сферу. Дані формувалися на платформі URIS, до експертизи були залучені як українські, так і іноземні фахівці.
Також під час заходу було наголошено на додаткових можливостях для українських дослідників. Зокрема тих, які відкриває новий конкурс держзамовлення на науково-технічні розробки з бюджетом майже 140 млн грн. Українська наука впевнено рухається до результативної моделі - з прозорими правилами, енергетичною стійкістю та чіткою орієнтацією на національні пріоритети.
Читати за покликанням.
Мовна гордість: оголошено переможців ХХV Конкурсу імені Петра Яцика
19 червня 2025 року в Національному музеї літератури України відбулося урочисте нагородження переможців ХХV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика.
Переможцям та їхнім наставникам вручили сертифікати про призначення стипендії Президента України, дипломи та подяки Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, книжкові набори.
Міжнародний конкурс імені Петра Яцика проводиться щорічно з метою піднесення престижу української мови та забезпечення її розвитку в усіх сферах життя. До участі запрошують школярів, студентів профтехів та закладів фахової передвищої та вищої освіти.
Цьогоріч фінальний етап конкурсу відбувся дистанційно. Його учасниками стало 855 здобувачів освіти, зокрема і вимушених переселенців. У творчих роботах молодь розмірковувала про цінність рідної мови, відродження національної ідентичності через спадщину Тараса Шевченка, втрати й набутки українців під час російсько-української війни. За результатами конкурсу журі визначило 72 переможці в різних категоріях, які посіли 1–3 місця.
Читати за покликанням.
відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій
18 червня 2025 року під головуванням Голови Комітету Сергія Бабака відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій. Під час засідання народні депутати України – члени Комітету розглянули низку питань.
Про внесення до порівняльної таблиці проекту Закону України «Про академічну доброчесність» (реєстр. № 10392 від 08.01.2024) (друге читання) додаткових пропозицій народних депутатів України – членів Комітету
Про проект Закону України «Про академічну доброчесність» (реєстр. № 10392 від 08.01.2024) (друге читання)
Заслухавши інформацію голови підкомітету з питань вищої освіти Комітету Юлії Гришиної та обговоривши подані народними депутатами України – членами Комітету додаткові пропозиції до проекту Закону та сформовану з урахуванням цих пропозицій порівняльну таблицю, Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій одностайно прийняв рішення затвердити та внести до порівняльної таблиці проекту Закону України «Про академічну доброчесність» (реєстр. № 10392 від 08.01.2024) пропозиції Комітету та рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України «Про академічну доброчесність» (реєстр. № 10392 від 08.01.2024) за результатами його розгляду в другому читанні прийняти у другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними правками.
Про проект Закону України «Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Європейською організацією публічного права про створення офісу Європейської організації публічного права в Україні» (реєстр. № 0310 від 05.05.2025), поданий Кабінетом Міністрів України
Заслухавши та обговоривши інформацію заступника Міністра освіти і науки України Михайла Винницького, народні депутати України – члени Комітету одностайно ухвалили рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України «Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Європейською організацією публічного права про створення офісу Європейської організації публічного права в Україні» (реєстр. № 0310 від 05.05.2025), поданий Кабінетом Міністрів України, за результатами його розгляду в першому читанні прийняти за основу та в цілому.
Читати тут.
У девʼяти закладах професійної освіти відкрили оновлені укриття
У восьми містах України вже функціонують оновлені укриття, повністю обладнані для безпечного й повноцінного навчання. У разі небезпеки, студенти можуть продовжувати заняття в захищеному просторі.
Укриття відкрили протягом першого півріччя 2025 року в таких містах:
Запоріжжя - Запорізьке вище професійне училище «Моторобудівник»
Чернігів - Чернігівський професійний ліцей залізничного транспорту
Миколаїв - Вище професійне училище № 21 м. Миколаєва
Одеса - ДНЗ «Одеський центр професійно-технічної освіти»
Ромни - Роменське вище професійне училище
Полтава - Полтавське вище міжрегіональне професійне училище
Київ - Київський професійний коледж цивільного будівництва
Харків - Харківський професійний коледж будівництва та промисловості
У Харківському професійному коледжі будівництва та промисловості, де відкрили два укриття, також оновили навчально-практичний центр сантехніків.
Проект EdUP впроваджується за підтримки Швейцарського Уряду та приватних партнерів, виконується Swisscontact.
Читати за покликанням.
Міжнародному дитячому центру «Артек» виповнилося 100 років
Голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак відвідав Дитячий центр «Артек» з нагоди його 100-річчя.
Важлива дата за якою – тисячі дитячих імен цілих поколінь, які залишили тут частину свого дитинства. Натомість знайшли підтримку та справжніх друзів.
На жаль, сьогодні історичний «Артек» залишається під тимчасовою окупацією. З 2016 року «Артек» відновив роботу під Києвом, у Пущі-Водиці. За ці роки тут побували понад 70 тисяч дітей. Переважна більшість із пільгових категорій. Зокрема, дітки, чиї батьки визнані учасниками бойових дій або з родин військових, один з батьків яких, на жаль, загинув або пропав безвісти.
За цей відносно невеликий час, «Артек» на Київщині розбудовується. Спочатку тут зʼявилася хімічна, фізична, астрономічна та стем лабораторії. Зараз за підтримки турецьких партнерів модернізується медичний центр табору.
«Для мене «Артек» – це особиста історія. Тут мені пощастило побувати ще у своєму дитинстві. Власне, саме тут зі мною сталися мої перші вибори. Памʼятаю, тоді очолив місцеве Міністерство фінансів. Що тут скажеш, були часи», - про це та інше розповідав Сергій Бабак під час зустрічі з «артеківцями».
Також, від імені Голови Верховної Ради Голова Комітету передав команді співробітників «Артеку» грамоти та нагороди.
Про це та інше розповів Сергій Бабак у своєму Telegram.
Які школи отримають STEM-субвенцію: Уряд затвердив другу частину розподілу
18 червня 2025 року Кабінет Міністрів України затвердив розподіл 118,89 млн грн субвенції на STEM-обладнання в межах «Профільної» - реформи старшої школи. Суму, яку отримає кожна затверджена громада, а також перелік закладів освіти можна переглянути за посиланням.
Також дивіться розподіл першої частини субвенції.
Загальний розмір субвенції становить 499,4 млн грн. За ці кошти заклади освіти зможуть обладнати кабінети біології, фізики, хімії, географії, математики та STEM-лабораторії:
сучасним лабораторним обладнанням;
комп’ютерною технікою та інтерактивними засобами навчання;
новими меблями.
Завдяки субвенції вже у 2025/2026 навчальному році учні отримають змогу навчатися в сучасних просторах, а з 2027 року поглиблено вивчати обирані предмети й курси.
Читати на сайті КМУ.
Відбулася зустріч з DVV International - Інститутом міжнародного співробітництва Німецької асоціації народних університетів
17 червня 2025 року у Комітеті Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій відбулася зустріч Голови Комітету Сергія Бабака з DVV International – представництвом Інституту міжнародного співробітництва Німецької асоціації народних університетів.
Під час зустрічі говорили про освіту для дорослих.
Ключовими питаннями стали:
яким Комітет бачить системний підхід до законодавчого забезпечення освіти дорослих та навчання впродовж життя?
як охопити навчанням тих, хто сьогодні за межами формальної освіти, зокрема, ветеранів війни?
Учасники домовилися рухатися цим треком надалі синхронно: із системною координацією та залученням міжнародних експертів. Також було запропоновано подальші спільні зустрічі по обміну досвідом між Німеччиною та Україною у контексті законодавчих напрацювань по темі освіти дорослих.
Про це розповів Сергій Бабак у своєму Telegram.
Відбулася зустріч голови комітету з новообраним правлінням Української асоціації студентів
17 червня 2025 року Голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак зустрівся з новообраним правлінням Української асоціації студентів.
Між учасника зустрічі відбулася відверта розмова в дружній атмосфері. Обговорили, яких можливостей та прав ще не вистачає студентському самоврядуванню і чи готові ОСС до цієї відповідальності.
Домовилися наступного разу проговорити конкретні пропозиції та спільно попрацювати на майданчику Комітету.
Про це розповів Сергій Бабак у своєму Telegram.
відбулися засідання підкомітетів Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій
16 червня 2025 року відбулися засідання підкомітетів Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, на яких народні депутати України – члени Комітету за участі представників центральних органів виконавчої влади, громадських об’єднань розглянули низку законопроектів.
І. Підкомітет з питань науки та інновацій
За результатами розгляду та обговорення проекту Закону України «Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Європейською організацією публічного права про створення офісу Європейської організації публічного права в Україні» (реєстр. № 0310 від 05.05.2025) народні депутати України – члени Комітету вирішили рекомендувати Комітету на своєму засіданні розглянути зазначений законопроект і прийняти рішення запропонувати Верховній Раді України за результатами його розгляду прийняти його за основу та в цілому.
ІІ. Підкомітет з питань вищої освіти
Народні депутати України – члени Комітету розглянули проект Закону України «Про академічну доброчесність» (реєстр. № 10392 від 08.01.2024) (друге читання).
Зважаючи на актуальність та необхідність прийняття цього законопроекту ухвалено висновок запропонувати Комітету рекомендувати Верховній Раді України за результатами його розгляду законопроект (реєстр. № 10392 від 08.01.2024) (друге читання) прийняти за основу та в цілому.
Читати тут.
4063 закладів освіти постраждали від бомбардувань та обстрілів, з них 387 зруйновано повністю
Станом на 15 червня 2025 року 3676 закладів освіти пошкоджено та 387 зруйновано повністю – про це повідомляють на ресурсі Міністерства освіти і науки України.
Сайт saveschools.in.ua документує та в реальному часі надає статистику зруйнованих українських закладів освіти.
До того ж на сайті можна переглянути картину руйнувань кожного регіону.