2,8 млрд грн на харчування учнів початкових класів уряд розподілив між громадами
Кабінет Міністрів України розподілив між бюджетами громад 2,83 млрд грн державної субвенції 2025 на харчування учнів початкових класів. Відповідну постанову ухвалено 26 грудня 2024 року.
Завдяки цьому рішенню учні початкових класів зможуть отримувати якісне харчування незалежно від місця проживання.
Кошти пропорційно розподілено між бюджетами громад таких областей: Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей та м. Києва. Скільки коштів отримає кожна громада можна переглянути за покликанням.
Коштом субвенції можна як закуповувати продукти, так і оплачувати послуги кейтерингу та/або аутсорсингу. Раніше Уряд удосконалив механізми забезпечення гарячим харчуванням учнів початкових класів.
Більше на сайті МОНУ.
відбулося Інтерв’ю Президента НАН України Анатолія Загороднього у програмі «Про науку. Компетентно»
Про підсумки 2024 року та плани на майбутнє, очільник Національної академії наук України академік Анатолій Загородній розповів в інтерв’ю у програмі «Про науку. Компетентно».
Анатолій Загородній розповів про зміни, які відбулися в Академії з початком повномасштабного російського вторгнення.
Серед найбільш вагомих результатів наукових досліджень, спрямованих вирішення актуальних для держави проблем А.Загородній назвав вітчизняні поглинальні елементи для систем управління та захисту українських АЕС, а також технології створення кабелів з алюмінієвою жилою підвищеної гнучкості та стійкості до зовнішніх впливів, що вкрай необхідно для скорочення термінів відновлення об’єктів енергоінфраструктури.
Наостанок він окреслив головні завдання для Академії на найближче майбутнє. Це, зокрема, продовження досліджень в інтересах безпеки і оборони та розвиток тісної співпраці з оборонно-промисловим комплексом країни, підтримка фундаментальної науки та дослідження, спрямовані на економічний розвиток країни на основі передових технологій.
Дивитися інтерв’ю за покликанням.
Південна Корея профінансувала друк 300 тисяч підручників для українських учнів
У новому році учні 10 класів навчатимуться за новими підручниками з географії, друк яких профінансував Уряд Республіки Корея. Загалом для українських школярів було надруковано майже 300 тисяч примірників підручників українською мовою та мовами національних спільнот.
Першу їхню партію передав Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий разом із Надзвичайним і Повноважним Послом Республіки Корея в Україні Кімом Хьонг Те.
Загалом завдяки підтримці міжнародних партнерів українські школярі отримали понад 7,5 мільйона нових підручників.
Детальніше за покликанням.
Нові можливості для професійної освіти: зміни у штатних нормативах
Міністерство освіти і науки України затвердило зміни до Типових штатних нормативів закладів професійної освіти.
Основні зміни:
- більше підтримки для дітей з особливими потребами;
- у школах з’являться нові спеціалісти;
- цифровізація;
- співпраця з бізнесом;
- ефективніше управління;
- інновації в освіті.
Ці зміни зроблять навчання у профтехах сучаснішим, доступнішим і більш ефективним.
Більш детально за покликанням.
JICA підтримує відкриття цифрових освітніх центрів в Україні
В Україні відкрили нові цифрові освітні центри (digital learning centers - DLC) у межах спільного проекту Міністерства освіти і науки України та Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA) за Програмою екстреного відновлення.
Проект спрямований на створення 85 цифрових освітніх центрів у громадах, які найбільше постраждали від війни або стали місцем прихистку для внутрішньо переміщених осіб. Учасниками проекту стали заклади освіти з дев’яти областей України: Харківської, Херсонської, Сумської, Донецької, Луганської, Миколаївської, Запорізької, Дніпропетровської та Одеської.
Станом на 1 грудня 2024 року обладнання для організації освітнього процесу доставлено до закладів освіти, на базі яких функціонують цифрові центри.
Кожен DLC обладнано сучасними пристроями, зокрема ноутбуками, планшетами, 3D-принтером, наборами робототехніки, інтерактивною панеллю, генератором та іншою технікою. Такий центр створює якісні умови для навчання кількох сотень учнів.
Більше за покликанням.
Українські профтехи отримають сільськогосподарську техніку від Японії
Українська професійна освіта продовжує отримувати підтримку від міжнародних партнерів. Завдяки співпраці Уряду України та Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA), заклади професійної освіти отримають сучасну сільськогосподарську техніку та навчальне обладнання.
Закупівля обладнання здійснюється для 12 навчально-практичних центрів у 8 областях: Запорізькій, Київській, Миколаївській, Дніпропетровській, Одеській, Сумській, Чернігівській, Харківській. До переліку входять трактор, плуг, дискова борона, культиватор та сівалка. Окрім того, центри отримають комп’ютерне обладнання.
Допомогу отримають заклади, які:
- постраждали або пошкоджені внаслідок російської агресії;
- потребують сучасного обладнання для забезпечення якісної підготовки студентів у сфері аграрної освіти.
Ця підтримка дасть змогу студентам набувати актуальних навичок на сучасному обладнанні, відповідно до вимог ринку праці.
Більше за покликанням.
Уряд затвердив зміни, які поліпшать роботу інклюзивно-ресурсних центрів
Кабінет Міністрів України вніс важливі зміни до Положення про інклюзивно-ресурсний центр.
Ухвалені зміни спрямовано на забезпечення систематичної підтримки дітей з особливими освітніми потребами. Очікується, що реалізація цих змін створить умови для підвищення якості роботи інклюзивно-ресурсних центрів та поліпшить надання послуг дітям з особливими освітніми потребами, їхнім родинам й освітянам, які працюють з дітьми з ООП.
Більше на сайті КМУ.
Створена перша наглядова рада центру профтехосвіти
Міністерство економіки України затвердило персональний склад наглядової ради Полтавського центру профтехосвіти Державної служби зайнятості. До складу ради увійшли представники місцевого бізнесу, органів влади та служби зайнятості.
Нині в Україні працюють 8 центрів профтехосвіти Держслужби зайнятості - в Одесі, Полтаві, Дніпрі, Рівному, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Сумах. В центрах навчають спеціалістів за 98 робітничими професіями та понад 400 напрямками підвищення кваліфікації. Роботодавці можуть замовити підготовку фахівців в ЦПТО ДСЗ на наявні вакансії, або на вакансії, які з’являться у них найближчим часом. Також вони можуть відправити на навчання новій професії або підвищення кваліфікації вже працюючих у них співробітників, але за власні кошти.
Більше на сайті Мінекономіки України.
Перший семестр навчання з Мрією: результати бета-тестування
Пілотні школи завершують перший семестр з Мрією. Це державна освітня екосистема для учнів, батьків і вчителів. На вебпорталі та в мобільному застосунку користувачі спробували план дня, конструктор розкладу, динаміку досягнень, чати, бібліотеку персоналізованого контенту від провідних освітніх платформ, Мрія ID та багато іншого.
У бета-тесті – школи із Запоріжжя, Миколаївщини, Одещини, Київщини, Івано-Франківщини, Дніпропетровщини та міста Київ.
З 2025 року фахівці планують розпочати підключення до Мрії всіх охочих шкіл. Проект допоможе дітям реалізуватися в житті, батькам - краще розуміти успіхи та сильні сторони дітей, а вчителям - позбутися зайвої бюрократії.
Подати заявку на підключення до Мрії можна на сайті за покликанням.
Детальніше про те як Мрія вже зараз змінює навчання в школах читайте за покликанням.
Усе про ШІ: підлітки зможуть вивчати основи штучного інтелекту в серіалі з IT-експертами та відомими коміками
На платформі Дія.Освіта з’явився освітній серіал «Майбутні лідери ШІ», який ознайомить підлітків з основами штучного інтелекту. Серіал містить 76 відеороликів у форматі Reels.
«Майбутні лідери ШІ» розміщений для всіх користувачів на Дія.Освіта, а незабаром серія відео буде доступна і в державному освітньому застосунку Мрія. Підлітки вивчатимуть основи штучного інтелекту в ігровій формі разом з IT-спеціалістами R&D-центру SQUAD, а також коміками.
Детальніше на сайті Міністерства цифрової трансформації України.
Сертифікація вчителів 2025: хто може її пройти і які правила
23 грудня 2024 року розпочалася реєстрація педагогів для участі в сертифікації у 2025 році.
Сформувати реєстраційну картку можна за покликанням. Реєстрація відбуватиметься з 23 грудня 2024 року до 09 січня 2025 року у два етапи:
основний (23 грудня – 6 січня) – у межах граничної кількості для кожного регіону;
додатковий (7-9 січня) – у межах загальної граничної кількості.
У разі, якщо граничну кількість карток-заяв буде сформовано раніше, реєстрацію припинять достроково.
Пройти сертифікацію можуть вчителі:
- початкових класів;
- 5–11 класів із таких предметів / інтегрованих курсів: математики; української мови й літератури; громадянської та історичної освітньої галузі та/або освітньої галузі «Суспільствознавство»;
- 1–11 класів з англійської мови.
Граничну кількість учителів (у розрізі регіонів), які можуть зареєструватися на сертифікацію, можна перевірити на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.
Докладніше про вимоги та порядок реєстрації - за покликанням.
Масштабування реформи шкільного харчування на всі громади країни – пріоритетне завдання на 2025 рік
Віцепрем'єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба повідомив, що наразі створено нормативну базу для реалізації нових моделей організації харчування – як модернізації харчоблоків в закладах освіти, так і ефективного використання цільової субвенції. Зокрема, затверджено Кодекс та настанову щодо організації харчування у школах, розроблені нові будівельні норми. На рівні громад більш широко застосовуються цифрові інструменти.
За словами Олексія Кулеби, у 2024 році регіони провели 19 форумів, що об’єднали понад 2800 учасників і 1200 закладів освіти. Як результат – на базі державної Стратегії реформування системи шкільного харчування області розроблено регіональні Стратегії. Завдання на майбутній рік – впровадити стратегічні документи на рівні громад.
Більше за покликанням.
Тест з історії України до НМТ 2025: оприлюднено варіант з відповідями
Український центр оцінювання якості освіти підготував демонстраційний варіант предметного тесту з історії України, повідомили на сайті УЦОЯО. Він є обов’язковою складовою національного мультипредметного тесту (НМТ).
Це добірка тестових завдань з правильними відповідями. Завдання охоплюють усі теми і відповідають програмі ЗНО з історії України.
Демонстраційний варіант з історії України.
Тести з усіх предметів на НМТ-2025 також доступні в онлайн-форматі на платформі «Всеукраїнська школа онлайн».
Демонстраційний варіант НМТ-2025.
У 2025 році вперше за час проведення національного мультипредметного тесту його складатимуть за весь шкільний курс.
3793 закладів освіти зазнали бомбардувань та обстрілів, з них 365 повністю зруйновано
Станом на 22 грудня 2024 року 3428 закладів освіти пошкоджено та 365 зруйновано повністю – про це повідомляють на ресурсі Міністерства освіти і науки України.
Сайт saveschools.in.ua документує та в реальному часі надає статистику зруйнованих українських закладів освіти.
До того ж на сайті можна переглянути картину руйнувань кожного регіону.