Цьогорічні результати НМТ учнів у прифронтових областях (Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Сумська, Харківська) та в тилових регіонах майже не відрізняються

Проаналізувавши результати основної сесії НМТ спостерігаємо, що різниця між тими, хто отримав найвищі бали з української мови, математики та географії, становить менше ніж 1%. Натомість з історії України, фізики, хімії та англійської мови вона коливається в межах від 2 до 4% (на користь тилових областей).

У регіональному розрізі серед лідерів – м. Київ, Львівська область, а також результати, отримані нашими учнями за кордоном. Вони переважають у категоріях «150+ балів» і «170+», тобто серед абсолютних відмінників.

Англійську мову краще склали ті, хто перебуває за кордоном: 56% отримали результат вище за 150 балів.

Здивували результати з хімії. Волинська область випередила Київ і Львів – 43,81% учасників отримали «150+», а 13,33% – «170+».

Про це написав у своєму Telegram Голова Комітету Сергій Бабак.

 

надано Роз’яснення Мін’юсту щодо прав дітей військових на освітні пільги

Держава забезпечує учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», військовополоненим, після їх звільнення та їхнім дітям, дітям військовополонених, які загинули (померли) у тому числі дітям, які навчаються за денною формою навчання у закладах вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, державну цільову підтримку для здобуття фахової передвищої та вищої освіти у державних та комунальних закладах освіти.

Державна цільова підтримка для здобуття вищої освіти надається у вигляді:

повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;

пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти;

соціальної стипендії;

безоплатного забезпечення підручниками;

безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах;

безоплатного проживання в гуртожитку;

інших заходів.

Про Умови вступу дітей військових та як подати документи читати за покликанням.

 

Оголошено про проведення виборів президента НАН України та членів Президії НАН України

Національна академія наук України відповідно до частин 11, 12 статті 17 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та п.7.4 свого Статуту повідомила про проведення виборів президента НАН України та членів Президії НАН України.

Право висунення кандидата на посаду президента НАН України належить Президії НАН України, науковим установам НАН України, дійсним членам (академікам) НАН України та членам-кореспондентам НАН України. Кандидатом на посаду президента НАН України може бути особа, яка є дійсним членом (академіком) НАН України.

Детальніше про умови конкурсу на сайті НАНУ.

 

Оголошено про проведення виборів академіків-секретарів відділень НАН України

Національна академія наук України відповідно до частини 12 статті 17 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та п. 7.7 свого Статуту повідомляє про проведення виборів академіків-секретарів відділень НАН України.

Право висунення кандидатури академіка-секретаря відділення належить вченим радам наукових установ, дійсним членам (академікам) та членам-кореспондентам НАН України, які належать до відповідного відділення. Академіком-секретарем відділення НАН України може бути обрана особа, яка є дійсним членом (академіком) або членом-кореспондентом НАН України.

Детальніше про умови конкурсу на сайті НАНУ.

 

Литва виділяє кошти на відновлення освіти в Україні

Стратегічну угоду підписано на Римській конференції з питань відновлення України (URC 2025).

В основі угоди - інвестиція в розмірі 17 мільйонів євро, яку буде спрямовано на будівництво сучасної багатофункціональної школи-хабу в Житомирі за проектом «Школа майбутнього для України», розробленим італійськими й українськими архітекторами.

Меморандум також передбачає виділення трьох мільйонів євро на встановлення сонячних енергетичних систем для шкіл і дитячих садків. Системи встановлять для 14 закладів освіти в Київській, Одеській, Дніпропетровській, Житомирській, Чернігівській, Харківській та Чернівецькій областях.

Читати за покликанням.

 

Швейцарія інвестує 18,5 млн франків у продовження підтримки ключових реформ в Україні – освіти та децентралізації

10 липня 2025 року на Міжнародній конференції з відновлення України в Римі (URC 2025) підписано Меморандум про новий етап проекту.

Проект спрямовано на залучення громадян територіальних громад до реформування та відновлення освіти, а також розширення доступу до якісної та безпечної освіти.

Швейцарія вкотре підтвердила роль надійного міжнародного партнера та засвідчила підтримку Україні в реалізації ключових реформ.

Читати за покликанням.

 

Право залишається найпопулярнішою спеціальність, яку українці обирають для навчання

Відповідно до Звіту Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, станом на початок 2025 року розподіл всіх студентів, що навчаються, за спеціальностями виглядає так:

право – 75 240 (7%)

менеджмент – 62 722 (5,8%)

психологія – 59 217 (5,5%)

середня освіта (за предметними спеціальностями) – 52 149 (4,8%)

комп’ютерні науки – 37 064 (3,4%)

Спостерігається дисбаланс між популярністю деяких спеціальностей і реальними потребами економіки та запитом бізнесу. У технічних і природничих галузях уже зараз відчувається нестача фахівців.

«Ці виклики ми врахували і при роботі над нашим законопроектом «Про професійну освіту», яку розпочали ще у 2020 році. Ми свідомо відмовляємося від стереотипів. Коледж – це не ПТУ. Професійна освіта – це не щось другорядне, а повноцінний, сучасний напрям», - зазначив Голова Комітету Сергій Бабак.

Детальніше у Telegram С.Бабак.

 

Вже понад 2400 учасників бойових дій та осіб з інвалідністю обрали безоплатне професійне навчання від Служби зайнятості

Державна служба зайнятості реалізує експериментальний проект, який спрямований на посилення конкурентоспроможності на ринку праці, а також надання доступу до сучасних знань і практичних навичок. Це шанс здобути нову професію або підвищити рівень фахової підготовки.

З початку 2025 року можливістю підвищити свої професійні навички скористались вже 2424 українці.

Найпопулярніші професії та освітні програми серед учасників: психологія, домедична підготовка, керування БПЛА, підприємництво та бізнес-планування.

Навчання проводиться у Центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості, що розташовані у восьми містах України: Дніпрі, Полтаві, Харкові, Одесі, Львові, Рівному, Сумах та Івано-Франківську.

Заявку можна подати онлайн через сайт ДСЗ або офлайн в будь-якому центрі зайнятості.

Читати за покликанням.

 

Україна чекає на вступників з тимчасово окупованих територій: держава гарантує можливість безпечного і безкоштовного вступу до українських вишів

Сьогодні в Україні діють спрощені умови вступу до українських ЗВО для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій.

Для молодої людини, яка виїхала з тимчасово окупованої території, при вступі до українського закладу вищої освіти буде забезпечено:

анонімність та супровід і допомогу під час проведення вступної кампанії;

проживання в студентському гуртожитку на час вступу та під час навчання;

допомогу в оформленні всіх необхідних українських документів;

щомісячну стипендію (соціальну або академічну при успішному виконанні навчального плану).

Вступ до закладу вищої освіти здійснюється на спрощених умовах:

сертифікат Зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) чи Національний мультипредметний тест (НМТ) - не обовʼязкові;

якщо немає українського паспорта - достатньо свідоцтва про народження;

подача документів і складання вступних іспитів (у формі співбесіди) - можлива онлайн.

Важливо! Якщо у вас є друзі чи знайомі, що проживають на тимчасово окупованих територіях – поділіться з ними інформацією про можливість вступу до українських закладів вищої освіти.

Детальна інформація про можливість безпечно виїхати з ТОТ, умови вступу до закладів вищої освіти в Україні та контакти для звʼязку зібрана за цим посиланням.

Покрокову інструкцію для вступників з тимчасово окупованих територій та інформацію про університети шукайте на Abitly.org:  https://abitly.org/uk/vstup-dlya-abituriientiv-z-tot.

Читати за покликанням.

 

Відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій

10 липня 2025 року під головуванням заступника Голови Комітету Сергія Колебошина відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.

Під час засідання народні депутати України – члени Комітету повторно розглянули проект Закону України «Про професійну освіту» (реєстр. № 13107-д від 11.04.2025), який прийнято Верховною Радою України 16 квітня 2025 року за основу із доопрацюванням положень відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України.

Заслухавши інформацію голови підкомітету з питань професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти Ольги Коваль та обговоривши подані народними депутатами України – членами Комітету додаткові пропозиції до проекту Закону та сформовану з урахуванням цих пропозицій порівняльну таблицю, народні депутати України – члени Комітету одностайно прийняли рішення затвердити та внести до порівняльної таблиці проекту Закону України «Про професійну освіту» (реєстр. № 13107-д від 11.04.2025) пропозиції Комітету та рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України «Про професійну освіту» (реєстр. № 13107-д від 11.04.2025) за результатами його розгляду в другому читанні прийняти у другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними правками.

Читати більше тут.

 

«Зроблено в Україні»: За три роки громади закупили понад 1500 шкільних автобусів українського виробництва

Програма «Шкільний автобус» стала однією з найуспішніших державних ініціатив у сфері шкільної інфраструктури. За три роки її реалізації громади придбали понад 1500 автобусів для безпечного і комфортного підвезення дітей до закладів освіти. Загальний обсяг інвестицій у програму перевищив 5 мільярдів гривень. Фінансування здійснюється коштом державної субвенції, яка покриває від 70% до 95% вартості транспорту. Решту вартості дофінансовують громади з місцевих бюджетів.

Лідером за кількістю закупівель від старту програми стала Київська область - 158 автобусів. Також до десятки найактивніших регіонів увійшли:

Львівська область - 137 автобусів

Дніпропетровська область - 98 автобусів

Полтавська область - 90 автобусів

Івано-Франківська область - 81 автобус

Закарпатська область - 79 автобусів

Рівненська область - 76 автобусів

Житомирська область - 76 автобусів

Чернівецька область - 72 автобуси

Тернопільська область - 72 автобуси

Очікується, що до кінця року громади закуплять ще близько 100 автобусів. Увесь шкільний транспорт виготовляється в Україні відповідно до вимог локалізації. У 2025 році - не менше 25%, у 2026 році  30%. Надалі вимога зростатиме на 5% щороку, поки не досягне 40%.

Читати за покликанням.

 

Пакунок школяра – батьки першокласників отримуватимуть 5 000 грн допомоги через Дію

У Міністерстві цифрової трансформації України повідомили, що Батьки та інші законні представники першокласників отримають 5 000 грн допомоги від держави на підготовку дитини до школи. Уряд з ініціативи Президента України схвалив запуск нової виплати – Пакунок школяра. Заяву про допомогу можна буде подати в Дії.

Що таке Пакунок школяра та як отримуватимуть Пакунок школяра читати за покликанням.

 

Новий формат навчання для українських дітей за кордоном: як зареєструватися

Українознавчий компонент – це скорочена програма для дітей, які тимчасово живуть за кордоном.

Вона дає змогу вивчати лише ключові українські предмети 5-8 годин на тиждень. Так дитина залишається в українській системі освіти без подвійного навантаження.

Як зареєструватися на програму і навіщо це потрібно – дивіться в інфографіці на сайті КМУ.

 

Відбулася зустріч голови комітету з представниками Української студентської ліги

Чи потрібен закон про студентське самоврядування? З цього питання почалася чергова зустріч Голови Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Сергія Бабака із Головою та заступником Української студентської ліги (УСЛ) щодо законопроекту про розширення прав органів студентського самоврядування.

«Ціную та дослухаюся до думки студентів. Зрештою, саме студенство і є головним стейкхолдером цього законопроекту.

Тому, коли мене запитують пораду, як студенти можуть активніше долучитися до його розробки, моя відповідь прозаїчно проста:

почніть з аналізу: які права ви маєте вже зараз

наскільки ви ними користуєтесь

якщо не користуєтесь, то чому», - зауважив Сергій Бабак.

Між учасника зустрічі відбулася відверта розмова в дружній атмосфері, тому швидко домовилися про наступні кроки. УСЛ розробить свої пропозиції для подальшого обговорення.

Детальніше у Telegram С.Бабака.

 

відбулося засідання комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій

07 липня 2025 року під головуванням Голови Комітету Сергія Бабака відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, під час якого народні депутати України – члени Комітету розглянули два контрольних питання.

Доповідь Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти про якість вищої освіти в Україні, її відповідність завданням сталого інноваційного розвитку суспільства у 2024 році

Заслухавши Голову Комітету Сергія Бабака, а також широко обговоривши доповідь Голови Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Андрія Бутенка про якість вищої освіти в Україні, її відповідність завданням сталого інноваційного розвитку суспільства у 2024 році, Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій одностайно прийняв рішення інформацію взяти до відома та надав низку рекомендацій Міністерству освіти і науки України, Національному агентству із забезпечення якості вищої освіти спрямованих на модернізацію системи забезпечення якості вищої освіти.

Про стан підготовки підзаконних нормативно-правових актів на виконання Закону України «Про дошкільну освіту» від 06.06.2024 р. № 3788-IX

Заслухавши та обговоривши інформацію заступниці Міністра освіти і науки України Анастасії Коновалової, голови підкомітету з питань раннього розвитку та дошкільної освіти Комітету Володимира Воронова, Голови Комітету Сергія Бабака, народні депутати України – члени Комітету одностайно прийняли рішення інформацію Міністерства освіти і науки України щодо стану підготовки підзаконних нормативно-правових актів на виконання Закону України «Про дошкільну освіту» взяти до відома, а роботу Міністерства освіти і науки України щодо забезпечення вчасності підготовки підзаконних нормативно-правових актів на виконання Закону України «Про дошкільну освіту» від 6 червня 2024 року № 3788-ІХ. визнати незадовільною та надало низку рекомендацій Кабінету Міністрів України і Міністерству освіти і науки України.

Черговий розгляд контрольного питання «Про стан підготовки підзаконних нормативно-правових актів на виконання Закону України «Про дошкільну освіту» заплановано провести у серпні 2025 року.

Читати більше тут .

 

Уряд удосконалив механізми конкурсного відбору та фінансування проектів Національним фондом досліджень України

07 липня 2025 року Кабінет Міністрів України затвердив постанову «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. № 1007 та від 27 грудня 2019 р. № 1170». Документ передбачає зміни до Порядку використання коштів Національного фонду досліджень України та Порядку конкурсного відбору і фінансування проектів Національним фондом досліджень України.

Основні зміни, передбачені постановою:

розширення напрямів грантової підтримки - використання коштів не тільки на дослідження, а й на інфраструктуру, обмін знаннями, мобільність науковців, підтримку молодих учених;

можливість виправлення формальних помилок у заявках, щоб технічні неточності не ставали перешкодою для фінансування сильних проектів;

усунення обмежень на використання непрямих витрат щодо «утримання установи»;

гнучкість у коригуванні кошторисів без складних бюрократичних процедур;

запровадження уніфікованої спрощеної форми звітування за проектами фонду;

заплановано моніторинг упровадження результатів прикладних досліджень і розробок, які фінансувалися Фондом тощо.

Очікуваний результат - підвищення ефективності проведення конкурсних відборів та надання грантової підтримки, спрощення механізмів звітування, прозоре і більш вільне використання коштів і посилена інтеграція в європейські програми.

Читати на сайті КМУ за покликанням.

 

Випускники медичних ЗВО вперше розподілилися в інтернатуру через електронну систему

Третього липня відбувся перший етап рейтингового розподілу до інтернатури. Електронна система електронного розподілу (ЕСРР) опрацювала 13 550 заявок від 2 738 випускників. Спрацювали 2 640 заявок, отже 96,4% випускників, які подали заявки, отримали обрані бюджетні місця для навчання в інтернатурі. Решта 3,6% (98 випускників) візьмуть участь у другому етапі розподілу, який відбудеться 7 липня.

За результатами першого етапу розподілу найбільше випускників проходитимуть навчання в інтернатурі за такими спеціальностями:

внутрішні хвороби (439),

хірургія (340),

анестезіологія та інтенсивна терапія (275),

загальна практика-сімейна медицина (227),

неврологія (174).

Усі випускники, що отримали направлення на проходження інтернатури, мають подати документи для зарахування в інтернатуру: до 20 липня - до закладу охорони здоров’я, до 20 серпня - до закладу вищої освіти. Проходження практичної програми підготовки в інтернатурі розпочинається 1 серпня, а теоретичної – 1 вересня.

Читати за покликанням.

 

4063 закладів освіти постраждали від бомбардувань та обстрілів, з них 387 зруйновано повністю

Станом на 06 липня 2025 року 3676 закладів освіти пошкоджено та 387 зруйновано повністю.

Сайт saveschools.in.ua документує та в реальному часі надає статистику зруйнованих українських закладів освіти.

До того ж на сайті можна переглянути картину руйнувань кожного регіону.


Повернутись до списку публікацій

Версія для друку