Мрія змінює навчання українців: уже 500 закладів приєдналися до освітньої екосистеми
У квітні 2025 року після пілотування й сотень відгуків освітня екосистема Мрії оновилась і стала доступною для всіх охочих шкіл. Уже 500 українських шкіл з 18 областей та понад 70 громад приєдналися до Мрії.
Мрія – це державна цифрова екосистема для шкіл, яка об’єднує все необхідне для навчання: домашні завдання, розклад, оцінки, чати з учителями, пошук гуртків і бонуси для учнів. Тепер вона доступна кожній школі в Україні - від великих у містах до маленьких у селах..
Подати заявку на підключення можна на сайті: mriia.gov.ua.
Детальніше про можливості Мрії – в інфографіці на сайті КМУ.
Рада молодих вчених при МОН: відкрито подання заявок на новий склад
Міністерство освіти і науки України повідомляє про проведення установчих зборів для формування нового складу Ради молодих вчених при Міністерстві освіти і науки України.
Установчі збори відбудуться 17 червня 2025 року в онлайн-форматі. Посилання на участь буде надіслано зареєстрованим учасникам після завершення реєстрації.
До участі в установчих зборах запрошують представників товариств молодих учених, наукових центрів, лабораторій, закладів вищої освіти та наукових установ.
Детально на сайті МОНУ за покликанням.
Голова Комітету Сергій Бабак був спікером на сесії "Розмова з практиком" в рамках модулю "Стратегування в умовах невизначеності"
На базі Маріупольського державного університету 15 травня 2025 року відбулася презентація програми професійного розвитку академічних менеджерів, яка реалізується Британською Радою в рамках спільного проекту Міністерства освіти і науки України та Світового банку «Удосконалення вищої освіти в Україні заради результатів».
Голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак взяв участь у цьому заході та виступив спікером на сесії «Розмова з практиком» в рамках модулю «Стратегування в умовах невизначеності».
Очільник Комітету розповів про сучасні тренди та реформи у сфері вищої освіти, актуальні питання взаємодії ринку праці та системи вищої освіти, ролі університетів під час війни та у післявоєнній відбудові економіки України, а також відповів на питання, які ставили учасники.
Захід об’єднав 40 менеджерів різного рівня (ректори, проректори, декани факультетів, завідувачі кафедрами, керівники структурних підрозділів) провідних університетів країни.
Читати тут.
Всеукраїнський урок національної ідентичності об’єднав десятки тисяч дітей в Україні та світі
15 травня 2025 року з нагоди Дня вишиванки відбувся Всеукраїнський урок національної ідентичності «Україна - це ти», до якого долучилися учні з-понад 10 тисяч навчальних закладів і діти з 27 країн світу.
Освітній захід організували Асоціація інноваційної та цифрової освіти (AIDE) та Суспільне Мовлення у співпраці з Міністерством національної єдності України.
Урок у форматі живої дискусії провели телемодератор Тімур Мірошниченко та блогер і музикант TUMAZAR (Назар Туманік). Йшлося про національну свідомість, культурну спадщину і про те, що означає бути українцем сьогодні.
Більше за покликанням.
відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій
14 травня 2025 року відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, на якому народні депутати України – члени Комітету за участі представників центральних органів виконавчої влади, громадських об’єднань розглянули низку питань та одностайно ухвалили:
рекомендувати Верховній Раді України прийняти за основу проект Закону України «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо підтримки літакобудівної галузі» (реєстр. № 13016 від 13.02.2025);
рекомендувати Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки самостійно визначитись на своєму засіданні під час голосування щодо проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про критичну інфраструктуру» щодо імплементації положень Директиви (ЄС) 2022/2557 Європейського парламенту та Ради від 14 грудня 2022 року про стійкість критично важливих об’єктів і скасування Директиви Ради 2008/114/EC» (реєстр. № 12208 від 14.11.2024), визначеному головним з доопрацювання цього законопроекту;
рекомендувати Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку самостійно визначитись на своєму засіданні під час голосування щодо проекту Постанови Верховної Ради України «Про розроблення законодавчої бази для створення преференційних умов діяльності бізнесу країн-партнерів України в рамках Післявоєнного Альянсу» (реєстр. № 13067 від 10.03.2025), визначеному головним з доопрацювання цієї Постанови.
У порядку здійснення контрольних функцій Комітетом було розглянуте питання «Про стан підготовки підзаконних нормативно-правових актів на виконання Закону України «Про дошкільну освіту» від 06.06.2024 р. № 3788-IX». Заслухавши та обговоривши інформацію заступниці Міністра освіти і науки України Анастасії Коновалової, Голови Комітету Сергія Бабака, народні депутати України – члени Комітету вирішили рекомендувати Міністерству освіти і науки України продовжити підготовку необхідних для виконання цього Закону підзаконних нормативно-правових актів, а також приведення у відповідність із Законом чинних підзаконних нормативно-правових актів та провести через три тижні черговий розгляд контрольного питання «Про стан підготовки підзаконних нормативно-правових актів на виконання Закону України «Про дошкільну освіту».
Наприкінці засідання Комітетом було затверджено зміни до складу робочої групи щодо підготовки до другого читання проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам» (реєстр. № 10399 від 10.01.2024).
З прийнятими рішеннями Комітету можна ознайомитися тут.
Переглянути запис засідання, яке транслювалось у прямому ефірі, у соціальних мережах, можна за покликанням.
Більше за покликанням.
Реформа старшої школи: Закарпаття формує мережу зі 107 академічних ліцеїв
13 травня 2025 року в Ужгороді відбулося громадське обговорення реформи старшої школи. У заході взяли участь голови та представники 63 територіальних громад, керівники органів управління освітою, очільники обласної військової адміністрації та обласної ради. До обговорення долучилася заступниця Міністра освіти і науки України Надія Кузьмичова.
Особливістю Закарпаття є гірський рельєф і поліетнічний склад населення. Понад третина закладів освіти, а саме 195 із 563, розташована в гірській місцевості, значна частина - у громадах, де проживають національні спільноти. Як і в інших регіонах, у Закарпатській області зменшується кількість учнів: упродовж останніх років з регіону виїхали за кордон понад 11 300 дітей. Ситуацію ускладнює спад народжуваності. Ці фактори суттєво впливають на формування мережі старшої школи.
Детальніше про реформу старшої школи можна дізнатися на сайті.
Читати більше про цей захід за покликанням.
100 освітянок і освітян стали регіональними тренерками й тренерами в межах проекту «Перезавантаження: НУШ 1–4 класи»
Освіторія в партнерстві з МОН підготувала команду з сотні освітянок і освітян з усіх регіонів України, які стали регіональними тренерками й тренерами в межах проекту «Перезавантаження: НУШ 1–4 класи». Незабаром вони проводитимуть тренінги для вчительок і вчителів початкової школи у своїх громадах.
Регіональні тренерки й тренери здобули не лише теоретичні знання, але й практичні інструменти для підтримки вчительок і вчителів початкової школи. Вони допоможуть освітянкам і освітянам адаптуватися до майбутніх змін стандарту, посилять реформу НУШ на місцях і забезпечать стійкість трансформацій початкової освіти.
Усі зацікавлені вчительки й учителі початкової школи можуть самостійно пройти онлайн-курс «Перезавантаження: НУШ 1–4 класи» за посиланням.
Читати більше за покликанням.
МОН пропонує для громадського обговорення проект Концепції розвитку позашкільної освіти
Міністерство освіти і науки України пропонує для громадського обговорення проект Концепції розвитку позашкільної освіти, розробленої відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 29 квітня 2024 року № 590 з метою визначення ключових напрямів розвитку позашкільної освіти в Україні та її системної модернізації відповідно до актуальних потреб дітей, молоді та суспільства, забезпечення її доступності, якості та ефективності, а також створення сприятливих умов для всебічного особистісного розвитку здобувачів позашкільної освіти.
Зауваження та пропозиції до зазначеного проекту Порядку приймаються у довільній формі до 29 травня 2025 року.
Джерело: Пресслужба МОНУ.
Майже 1500 учасників бойових дій та осіб з інвалідністю обрали безоплатне професійне навчання від Державної служби зайнятості
Державна служба зайнятості й надалі реалізує експериментальний проект, що пропонує безоплатне професійне навчання для учасників бойових дій та людей з інвалідністю, які постраждали через війну.
Це реальний шанс здобути нові знання, розвинути корисні навички і суттєво підвищити свій професійний рівень.
З початку 2025 року майже 1500 українців скористались можливістю підвищити свої професійні навички в рамках проекту.
З них:
- 1322 учасники бойових дій;
- 137 осіб з інвалідністю внаслідок війни.
Найпопулярніші професії та освітні програми серед учасників: психологія, домедична підготовка, керування БПЛА, підприємництво та бізнес-планування.
Заявку можна подати онлайн через сайт Державної служби зайнятості або офлайн в будь-якому центрі зайнятості.
Дізнатися більше за покликанням.
Розпочала роботу освітня платформа для жителів Криму
Стартувала освітньо-інформаційна платформа для жителів тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
На платформі зібрано актуальну інформацію про можливості української освіти - незалежно від місця перебування. Вона також буде корисною жителям інших тимчасово окупованих територій.
На сайті www.crimea-ed.org зібрані матеріали для дітей, батьків і педагогів. Тут можна знайти:
інформацію про здобуття загальної середньої, професійної та вищої освіти для учнів із ТОТ;
доступ до навчальних програм і онлайн-курсів;
ресурси для вивчення української та кримськотатарської мов.
Більше за покликанням.
Ще 36 укриттів у школах і військовому ліцеї: Уряд затвердив розподіл субвенції
09 травня 2025 року Кабінет Міністрів України затвердив розподіл майже 1,1 млрд грн на 36 проектів облаштування укриттів у школах і одному військовому ліцеї. Зокрема, 46,2 млн грн буде спрямовано на облаштування укриття у Львівському ліцеї імені Героїв Крут.
Розподіл за рівнями ризику (відповідно до Методики оцінки ризиків безпеки в системі освіти):
12 проектів - у громадах із дуже високим і високим рівнями ризику;
24 проекти - у громадах із помірним або задовільним рівнем ризику
Кошти отримають громади у 19 областях України.
Раніше Уряд затвердив розподіл коштів для 60 проектів у громадах високого та дуже високого рівнів, 21 проект з облаштування укриттів у школах і військових
ліцеях та 27 проектів із завершення облаштування укриттів,
розпочатих у 2024 році.
Детальніше про умови та критерії для отримання коштів читайте тут.
Більше на сайті КМУ за покликанням.
Уряд затвердив перший розподіл субвенції на модернізацію харчоблоків у 2025 році
09 травня 2025 року Кабінет Міністрів України затвердив розпорядження «Про розподіл обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту на придбання обладнання, створення та модернізацію (проведення реконструкції та капітального ремонту) їдалень (харчоблоків) закладів освіти, зокрема військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв, ліцеїв із посиленою військово-фізичною підготовкою, у 2025 році».
Субвенція на модернізацію харчоблоків цьогоріч становить 960 млн грн. Здійснено перший розподіл коштів на загальну суму запиту коштом субвенції 194 086,1 млн грн. Кошти розподілені на 15 проектів, які були відібрані на конкурсній основі.
Відбір проектів на фінансування триває.
Взяти участь можуть:
військові ліцеї та ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою;
заклади освіти з чисельністю учнів від 200 осіб, за винятком шкіл, які є єдиними в громаді й мають від 100 учнів;
заклади, що організовують освітній процес в очному або змішаному форматі та мають укриття або планують їх облаштувати до кінця року.
Детальніше про умови читайте в оголошенні на сайті МОНУ.
4063 закладів освіти постраждали від бомбардувань та обстрілів, з них 387 зруйновано повністю
Станом на 11 травня 2025 року 3676 закладів освіти пошкоджено та 387 зруйновано повністю – про це повідомляють на ресурсі Міністерства освіти і науки України.
Сайт saveschools.in.ua документує та в реальному часі надає статистику зруйнованих українських закладів освіти.
До того ж на сайті можна переглянути картину руйнувань кожного регіону.