До Верховної Ради України подано проект Закону України про внесення змін до Закону України "Про повну загальну середню освіту" щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв

18 березня 2025 року до Верховної Ради України народними депутатами України подано проект Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про повну загальну середню освіту" щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв» (реєстр. № 13120).

Метою і завданням прийняття цього законопроекту є вдосконалення окремих положень Закону України «Про повну загальну середню освіту» стосовно трансформації мережі закладів загальної середньої освіти, спрямованої на реалізації реформи «Нова українська школа», зокрема, шляхом впровадження механізмів, що забезпечать створення ефективної мережі комунальних ліцеїв та якість профільної середньої освіти, зокрема шляхом обов’язкового поділу класів на групи при вивченні окремих навчальних предметів (інтегрованих курсів).

З текстом законопроекту можна ознайомитись тут.

 

До Верховної Ради України народними депутатми України подані проекти Закону України про професійну освіту

14 березня 2025 року до Верховної Ради України народними депутатами України подано проект Закону України «Про професійну освіту» (реєстр. № 13107). 20 березня 2025 року до Верховної Ради України народними депутатами України подано альтернативний до нього проект Закону України «Про професійну освіту» (реєстр. № 13107-1).

Метою і завданням цих законопроектів є встановлення нових правових засад функціонування всієї системи професійної освіти. Законопроекти спрямовані на вирішення реальних проблем в системі професійної освіти, з якими зустрічаються у своєму повсякденному житті керівники та працівники закладів професійної освіти, управлінці та роботодавці, а також забезпечити подальший розвиток системи професійної освіти з урахуванням сучасних вимог і потреб усіх заінтересованих сторін.

З текстом законопроекту реєстр. № 13107 можна ознайомитись тут.

З текстом законопроекту реєстр. № 13107-1 можна ознайомитись тут.

 

очікується ще один альтернативний проект закону про професійний освіту: Уряд схвалив законопроект щодо модернізації системи профосвіти

Уряд схвалив проект закону «Про професійну освіту». Про це повідомив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час засідання Кабінету Міністрів 21 березня 2025 року.

За його словами, згідно із зазначеним документом заклади професійної освіти отримають фінансову автономію, матимуть можливість управляти коштами, затверджувати штатні розписи та уникати тарифної сітки. Також передбачено посилення з бізнесом, зокрема, через спільні інвестиційні проекти.

Читати на сайті КМУ.

 

Ідентифікаційний комітет з питань науки оголошує конкурс щодо обрання членів Наукового комітету Національної ради України з питань розвитку науки і технологій

Ідентифікаційний комітет з питань науки розпочинає конкурс на обрання 12 нових членів Наукового комітету, які працюватимуть у ньому протягом 4 років. Також у рамках конкурсу буде відібрано 10 осіб до резервного складу для можливого заміщення вакантних місць у майбутньому.

До участі запрошуються науковці, які відповідають кваліфікаційним вимогам та вимогам пункту 6 статті 21 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та мають:

вагомі наукові здобутки та бездоганну репутацію в науковій спільноті;

лідерські якості й досвід управління науковими проектами;

можливість представляти основні напрями науки.

Як подати заявку

Документи кандидатів відповідно до переліку (разом з анкетою та згодою на обробку персональних даних) українською та англійською мовами приймаються до 23:59 18 травня 2025 року електронною поштою: identcom@mon.gov.ua (тема листа: «Прізвище, кандидат до Наукового комітету»).

Важливо! Заявки, що не відповідають вимогам, будуть повернені на доопрацювання (не більше одного разу).

Оголошення результатів очікується орієнтовно 16 червня 2025 року на сайтах КМУ та МОНУ.

Деталі конкурсу – за посиланням.

 

Голова Комітету Сергій БАБАК разом з колегами-парламентарями відвідали Парламент Португалії

20 березня 2025 року в рамках діяльності депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Португальською Республікою Голова Комітету Верховної Ради України Сергій Бабак взяв участь в офіційній зустрічі парламентарів Верховної Ради України з представниками Парламенту Португальської Республіки.

Читати тут.

 

відбулося Засідання Президії НАН України

19 березня 2025 року під головуванням Президента Національної академії наук України академіка Анатолія Загороднього відбулося чергове засідання Президії Національної академії наук України.

Під час засідання було заслухано та обговорено дві наукові доповіді та інші питання Порядку денного.

Із доповіддю «Сучасні методи комп’ютерного моделювання для дослідження речовини: від фізичних характеристик до медичного застосування» виступив член-кореспондент Національної академії наук України Сергій Іванович Оковитий.

Доповідь «Формування засад національно укоріненої стійкості та безпеки економічного розвитку України в умовах нової гібридної реальності «мир–війна» представив академік Національної академії наук України Андрій Андрійович Гриценко.

Обидві доповіді, представлені на засіданні, викликали велике зацікавлення та жваве обговорення серед учасників.

Про нагородження відзнаками Національної академії наук України доповідав академік НАН України Вячеслав Леонідович Богданов.

Наостанок було розглянуто декілька кадрових та поточних питань.

Читати більше на сайті НАН України.

 

Фінансування освіти і науки за останні два роки зросло на 35%

Протягом останніх двох років фінансування освіти та науки збільшилося на 35%, піднявшись із 143 млрд грн до 194 млрд грн. Про це повідомив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час засідання Кабінету Міністрів 18 березня 2025 року.

«Одним із ключових пріоритетів у нашій роботі залишається розвиток української освіти. На четвертий рік повномасштабної війни ми не лише зберегли впорядкований освітній процес, але й адаптували його до реалій воєнного часу», - зазначив Прем’єр-міністр та додав, що увага Уряду зосереджена на п’яти ключових напрямках.

Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду.

Більше на сайті КМУ.

 

відбувся Сателітний симпозіум «Квантова наука в Україні 2025» в рамках Глобального саміту Американського фізичного товариства

18 березня 2025 року в Інституті теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова Національної академії наук України успішно пройшов Сателітний симпозіум «Квантова наука в Україні 2025» в рамках Глобального саміту Американського фізичного товариства (APS Global Physics Summit – Global Satellite Session – Ukraine: Quantum Science in Ukraine).

Захід, організований за підтримки Американського фізичного товариства (American Physical Society – APS), об’єднав науковців з України, Німеччини, Франції та США. Учасники обговорили перспективи квантових технологій, обмінялися ідеями та окреслили шляхи подальших досліджень.

Програма заходу включала низку доповідей, що висвітлювали актуальні теми квантової фізики.

Учасники відзначили високий рівень конференції та значний внесок українських науковців у розвиток світової квантової фізики.

Більше на сайті НАН України.

 

відбулося засідання підкомітетів Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій

17 березня 2025 року відбулися засідання підкомітетів Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, на яких народні депутати України – члени Комітету за участі представників центральних органів виконавчої влади, громадських об’єднань розглянули низку законопроектів.

І. Підкомітетом з питань вищої освіти було розглянуто проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів у зв’язку з прийняттям Закону України «Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України» та зміною адміністративно-територіального устрою України» (реєстр. № 12447 від 27.01.2025) та запропоновано Комітету з питань освіти, науки та інновацій прийняти рішення рекомендувати Верховній Раді України цей законопроект прийняти за основу.

ІІ. Підкомітет з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти і адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу

Народними депутатами України – членами Комітету були прийняті рішення запропонувати Комітету з питань освіти, науки та інновацій розглянути на своєму засіданні та ухвалити висновки, якими рекомендувати Верховній Раді України:

прийняти за основу проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Національну програму інформатизації» щодо деяких питань з формування та виконання Національної програми інформатизації» (реєстр. № 12424 від 20.01.2025);

прийняти за основу проект Закону України «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо використання документа для декларування військової техніки та інших товарів (Форми 302) деякими військовими формуваннями та іншими державними органами» (реєстр. № 12458 від 30.01.2025);

прийняти за основу проект Закону України «Про Кіберсили Збройних Сил України» (реєстр. № 12349 від 19.12.2024).

 

МОН: Створено перший в Україні інтерактивний Музей математики «Кубоїд»

Створено перший в Україні інтерактивний Музей математики «Кубоїд». Це стратегічний освітній проект, покликаний зробити математику захопливою, доступною та цікавою.

Його основна мета - допомогти українським учням подолати освітні втрати в математиці, змінити підходи до її викладання через інноваційні методики навчання та популяризацію STEM-дисциплін. Цікаво, що «Кубоїд» - це лише четвертий подібний музей у Європі та п’ятий у світі!

Його відкриття відбулося за участю Президента України Володимира Зеленського, заступника керівника Офісу Президента Олени Ковальської, Міністра освіти і науки України Оксена Лісового, його першого заступника Євгена Кудрявця та Президента Малої академії наук України Станіслава Довгого. Разом із ними на події також були переможці IV державного етапу Всеукраїнської олімпіади з математики з усіх регіонів України.

Під час відкриття Президент України поспілкувався з учнями й ученицями, які показали найкращі результати на олімпіаді з математики в Україні.

Наразі простір працюватиме в тестовому режимі. Першими доступ до музею отримають школи, учні яких цього року здобули перемоги на Всеукраїнській олімпіаді з математики. Під час тестового періоду відбудуться перші заняття для дітей та педагогів. А вже з 1 травня Музей математики стане доступним для всіх охочих.

Квитки до музею будуть доступними на сайті з 18 березня, а також інстаграмі та фейсбуці.

Детальніше за покликанням.

 

Відкрито двосторонній скринінг законодавства 3 кластеру з Європейським Союзом. Розділ 25. Наука, інновації

Голова Комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак і голова підкомітету з питань науки та інновацій Валерій Колюх разом з представниками Міністерства освіти і науки України працювали у Брюсселі в рамках двосторонньої зустрічі України та Європейської Комісії щодо здійснення офіційного скринінгу відповідності законодавства України праву ЄС за переговорним розділом 25 «Наука та дослідження», яка відбулась 14 березня 2025 року в м. Брюссель (Королівство Бельгія), та представили кроки, які робить Україна для наближення нашого законодавства до законодавства Європейського Союзу.

Читати тут.

 

Уряд затвердив розподіл субвенції на облаштування 60 укриттів у школах

Кабінет Міністрів України затвердив фінансування 60 проектів облаштування укриттів у закладах загальної середньої освіти. Ці укриття розташовані в громадах, що належать до зон із високим і дуже високим рівнями ризиків, відповідно до Методики оцінки ризиків безпеки в системі освіти.

Перелік проектів затверджено відповідною комісією МОН. Детальніше про її склад та порядок роботи можна дізнатися за посиланням.

Розподіл проектів за рівнями ризику:

33 проекти - у громадах із дуже високим рівнем ризику на суму ~ 2,19 млрд грн;

27 проектів - у громадах із високим рівнем ризику на суму ~ 1,63 млрд грн.

Cеред затверджених проектів 59 у ЗЗСО і 1 у профтеху.

Детальніше про умови та критерії для отримання коштів читайте тут. Більше на сайті КМУ.

 

Президент НАН України взяв участь у міжнародному семінарі щодо зміцнення науково-інноваційної системи України

13-14 березня 2025 року в швейцарському Цюриху відбувся міжнародний семінар «Зміцнення науково-інноваційної системи України», організований Національною академією наук США у партнерстві з Фондом Саймонса та Швейцарським федеральним технічним інститутом Цюриху.

Подія зібрала провідних експертів зі США, Європи та України – представників наукових кіл, міністерств, промисловості, приватного сектору, благодійних організацій та фондів – для пошуку нових механізмів міжнародної підтримки та визначення дієвих рішень для зміцнення української науково-інноваційної системи як основи для подальшого економічного відновлення та сталого розвитку України.

У роботі семінару взяв участь Президент Національної академії наук України академік Анатолій Загородній, який представив стратегічне бачення ролі Академії у відбудові та розвитку науково-інноваційної екосистеми України.

Учасники заходу обговорили ключові аспекти міжнародної співпраці та інтеграції української науки у глобальні дослідницькі та інноваційні процеси.

Більше на сайті НАНУ.

 

3793 закладів освіти зазнали бомбардувань та обстрілів, з них 365 повністю зруйновано

Станом на 16 березня 2025 року 3428 закладів освіти пошкоджено та 365 зруйновано повністю – про це повідомляють на ресурсі Міністерства освіти і науки України.

Сайт saveschools.in.ua документує та в реальному часі надає статистику зруйнованих українських закладів освіти.

До того ж на сайті можна переглянути картину руйнувань кожного регіону.

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку