Відбулися засідання підкомітетів Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій

15 листопада 2024 року відбулися засідання підкомітетів Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, на яких народні депутати України – члени Комітету розглянули низку законопроектів та запропонували Комітету з питань освіти, науки та інновацій розглянути на своєму засіданні законопроекти та ухвалити висновки, якими рекомендувати Верховній Раді України:

прийняти за основу проект Закону України «Про систему охорони психічного здоровʼя в Україні» (реєстр. № 12030 від 13.09.2024);

прийняти за основу та доопрацювати до другого читання, відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про освіту» щодо забезпечення створення українськомовного освітнього середовища в закладах освіти» (реєстр. № 12086 від 01.10.2024);

прийняти за основу проект Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері електронних комунікацій» (реєстр. № 12094 від 04.10.2024);

повернути суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» щодо удосконалення категорійно-понятійного апарату у сфері регулювання порядку та умов проходження служби в Державній кримінально-виконавчій службі України» (реєстр. № 11156 від 08.04.2024).

Детальніше за покликанням.

 

Шкільні автобуси для дітей з ООП: рішення Уряду

У межах постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання шкільних автобусів» Уряд затвердив обов’язковість закупівлі автобусів зі спеціально обладнаними місцями для дітей з особливими освітніми потребами.

Що потрібно знати:

кількість місць має відповідати кількості дітей з ООП, які належать до відповідних груп та здобувають освіту в закладах дошкільної і загальної середньої освіти в територіальній громаді;

у разі відсутності дітей з ООП, які навчаються в громаді, розпорядники субвенції забезпечують придбання щонайменше одного автобуса, спеціально обладнаними місцями для перевезення маломобільних груп населення, місцями для супровідників та крісел колісних;

для шкіл, де навчається щонайменше одна дитина з ООП, обов’язково здійснюється придбання шкільних автобусів, обладнаних не менш ніж двома пасажирськими місцями для перевезення маломобільних груп, двома пасажирськими місцями для супровідників, а також не менше ніж два місця для крісел колісних.

Читати на сайті КМУ.

 

відбувся Форум якості освіти-2024: пропозиції для подолання освітніх втрат

Організований до Всесвітнього дня якості 14 листопада 2024 року, Форум якості освіти став підсумковим заходом з розроблення пропозицій для подолання освітніх втрат за результатами ІІ етапу загальнодержавного моніторингового дослідження якості освіти, що здійснене Державною службою якості освіти України за допомогою методу тестування учнів 6-х і 8-х класів з математики та української мови.

«Після представлення ключових результатів  моніторингового дослідження проведено регіональні заходи, щоб докладно розглянути локальні особливості. Освітяни в п’яти макрорегіонах Захід, Північ, Схід, Центр і Південь напрацьовували практичні рекомендації для подолання освітніх втрат, спричинених війною, на рівні шкіл і громад. Ці розробки мають відобразитися і в державній політиці», - зауважив Голова Державної служби якості освіти України Руслан Гурак.

Учасники Форуму долучилися до панельних дискусій  про освітні політики, які б сприяли резильєнтності системи освіти в умовах повномасштабної війни, зокрема й ураховуючи дані, зібрані внаслідок моніторингових досліджень та інституційних аудитів закладів освіти.

Більше за покликанням.

 

відбувся Європейський регіональний саміт шкільного харчування

Відбувся Європейський регіональний саміт шкільного харчування (European Regional School Meals Summit), що проходив у Києві 12-13 листопада 2024 року.

Детальна презентація щодо Нових стандартів та моделей організації харчування у закладах освіти доступна за посиланням.

На полях Саміту відбулося підписання декількох меморандумів. В рамках експозони Саміту були представлені проекти модернізації харчоблоків від громад та обласних адміністрацій. Окремо були презентовані результати державної субвенції на облаштування харчоблоків, розподіл якої відбувався з використанням екосистеми DREAM.

Європейський регіональний саміт шкільного харчування зібрав близько 500 учасників з різних куточків світу.

Крім того, в заході взяли участь представники урядів та посольств понад 20 країн, серед яких Норвегія, Фінляндія, Литва, Хорватія, Словенія, Люксембург, Швейцарія, Словаччина, Австрія, Бразилія, Іспанія, Молдова, Пакистан, Таджикистан, Чехія, Чорногорія, Швеція, Франція, Болгарія та інші. Уряди цих країн надали важливу підтримку Україні в процесі відновлення та розвитку, зокрема у сферах освіти, охорони здоров’я та продовольчої безпеки.

Більше на сайті МРГТ України.

 

22 тисячі українців отримали ваучери на навчання з початку року

Від початку 2024 року 22 тисячі українців отримали ваучери на навчання за державний кошт і зможуть опанувати нову професію чи спеціальність та стати більш конкурентними на ринку праці. Серед найпопулярніших професій та спеціальностей, за якими навчаються, - медсестра, психолог, кухар, водій. Про це повідомила Перший віце-прем'єр-міністр України - Міністр економіки України Юлія Свириденко.

Ваучер можна використати для навчання у сферах ІТ-технологій, будівництва, транспорту, освіти, медицини, сільського господарства, соціального обслуговування тощо. Професію, заклад освіти в межах України та форму навчання (денну, заочну чи дистанційну) людина обирає самостійно. Навчання здійснюється закладами професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, підприємствами, установами та організаціями, які мають ліцензію на таку освітню діяльність.

Про те, хто і в який спосіб може отримати ваучер більше на сайті МЕУ.

 

МОН: Розроблено посібник для трансформації освітнього простору закладів професійної освіти

Створено посібник «Новий профтех. Путівник з ремонтних робіт у закладах професійної освіти», який надає чіткі та інтуїтивно зрозумілі рекомендації для модернізації освітніх просторів. Документ розроблено командою урбан-бюро Big City Lab спільно з агенцією ARC Wayfinding Systems за підтримки Міністерства освіти і науки України та Swisscontact. Він має на меті допомогти закладам професійної освіти оновити свої приміщення, зробивши їх більш функціональними, естетичними та комфортними для учнів і викладачів.

Більш детально на веб-сайті МОН /за посиланням/.

 

Уряд ухвалив постанову «Про внесення змін до пункту 9 Порядку затвердження рішень про присвоєння вчених звань»

12 листопада 2024 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову «Про внесення змін до пункту 9 Порядку затвердження рішень про присвоєння вчених звань».

Відтепер вчене звання доцента може бути присвоєне не лише діячам культури й мистецтв, які працюють у закладах вищої освіти та мають почесне звання “Народний артист України”, “Народний художник України”, “Народний архітектор України”, “Заслужений діяч мистецтв України”, “Заслужений артист України”, “Заслужений художник України”, “Заслужений архітектор України”, “Заслужений працівник культури України”, “Заслужений майстер народної творчості України”, а й тим, які здобули освітньо-творчий ступінь вищої освіти доктора мистецтва.

Саме цією постановою визначається, що здобувач вченого звання доцента може мати або почесне звання та/або ступінь доктора мистецтва.

Читати на сайті КМУ.

 

Уряд цьогоріч виділив 7,5 млрд грн для побудови укриттів на прифронтових і прикордонних територіях

Захист дітей і дитинства - ключовий напрямок роботи Уряду. На цьому наголосив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання Кабінету Міністрів 12 листопада 2024 року.

За його словами, насамперед ідеться про безпечне якісне навчання. Для цього Уряд робить усе можливе. Зокрема, планомірно реалізує комплексну політику «Школа офлайн» для максимального залучення дітей до очного навчання. А також виділив 7,5 млрд грн для побудови укриттів на прифронтових і прикордонних територіях. Це дасть змогу 100 тисячам учнів повернутися в класи.

Читати на сайті КМУ.

 

Відбулася IV Всеукраїнська конференція лікарняних учителів «Школи супергероїв» - три роки з державою»

В Києві провели IV Всеукраїнську конференцію лікарняних учителів «Школи супергероїв» - удруге онлайн. На заході зібралися понад 120 лікарняних учителів із 17 освітніх осередків України, щоб обмінятися досвідом й обговорити вектор розвитку державної установи «Школа супергероїв».

Учасників конференції привітала перша леді України Олена Зеленська. Також на заході виступили міністр освіти і науки України Оксен Лісовий, засновниця «Школи супергероїв» та заступниця міністра освіти і науки України Євгенія Смірнова, команда Фундації Олени Зеленської, голова піклувальної ради ДУ «Школа супергероїв», інтерв’юерка і ведуча «1+1 Марафон» Наталія Мосейчук, народний депутат, член піклувальної ради України Сергій Колебошин, засновниця ГО «Освіторія» Зоя Литвин, член піклувальної ради України, Міністр освіти і науки України (2016-2019) Лілія Гриневич, партнери, донори та активісти.

Окрім урочистих виступів цьогоріч були проведені панельні дискусії з експертами, педагогами, учнями-супергероями разом з батьками, де обговорили важливість безперервної освіти, особливості підготовки освітян, які працюють з маленькими пацієнтами, а також перспективи подальшого навчання. У 2024 році «Школа супергероїв» почала пілотний проект надання освітніх послуг у психіатричних відділеннях дитячих лікарень та ініціювала зміни у законодавстві, відповідно до яких з 2024 року в Школі можуть викладати вчителі спеціальної освіти.

Більше за покликанням.

 

Проміжні результати політики «Школа офлайн»: безпека й доступ до освіти в умовах війни

Міністерство освіти і науки України продовжує реалізацію політики «Школа офлайн», яку спрямовано на відновлення доступу до очного навчання для українських школярів та збереження їхньої безпеки в умовах війни.

МОНУ про проміжні результати політики «Школа офлайн»:

Укриття - основа безпечного навчання: Уряд виділив 7,5 млрд грн на створення й облаштування укриттів для шкіл у прифронтових і прикордонних регіонах. Нині будують / ремонтують 70 таких об’єктів - усі вони є протирадіаційними укриттями. Ознайомитися з проектами можна за посиланням.

Підвезення учнів до шкіл: уже закуплено 402 шкільні автобуси через систему «Prozorro» на загальну суму 1,2 млрд грн.

Уряд затвердив нову методику оцінювання безпеки шкіл, яка передбачає 5 рівнів ризику. Тепер укриття будуються на основі реальної потреби й доцільності, з огляду на рівень ризику в конкретних громадах. Перелік громад із зазначеними рівнями ризику можна знайти на дашборді, доступному на офіційному сайті МОН та на сайті «Школа офлайн».

З листопада 2024 року ЮНІСЕФ надає 203,35 млн грн для 700 шкіл для поліпшення умов для очного навчання. Кожен заклад отримує по 290 500 грн для поліпшення інфраструктури: утеплення приміщень, закупівлю обладнання, а також ремонт шкільних їдалень в межах національної реформи харчування.

Додаткову інформацію про перелік шкіл, що отримають підтримку, можна знайти за посиланням.

Ознайомитися з усіма компонентами політики «Школа офлайн» можна за посиланням. Якщо у вас є запитання, ставте  тут.

Більш детально за покликанням.

 

Мінекономіки та Google Україна запустили спільний проект з навчання навичкам роботи зі штучним інтелектом

Міністерство економіки України, Міністерство цифрової трансформації України та Google Україна запустили платформу із безкоштовними ресурсами для вивчення ШІ (штучного інтелекту). Курси безкоштовні та доступні українською та англійською мовами.

Навчання орієнтоване як на новачків, так і на досвідчених фахівців. Доступ до платформи з курсами  тут

Більш детально за покликанням.

 

Держкомтелерадіо: Підземний метросадок Харкова отримав безкоштовні навчальні посібники

У межах благодійної акції «Українським дітям - українську книгу» бібліотечні фонди освітніх закладів Харківщини поповнилися навчальною літературою. 12 250 примірників навчальної літератури розподілено між 9-ма районами Харкова.

У січні 2024 року, за рішенням міської влади, на п’ятьох підземних станціях Харківського метрополітену почали працювати метросадки - адаптовані дитячі садки, які стали надійним укриттям і навчальним простором водночас. Адже через постійні загрози російських обстрілів, звичайні дитячі садки не можуть функціонувати у традиційному форматі. Як повідомляє місцева влада, цьогоріч до навчання в метросадках доєдналося більше тисячі вихованців, це 30% від усіх дітей дошкільного віку Харкова.

Більше на сайті ДКТР України.

 

До кінця року Красилівський і Катюжанський ліцеї на Київщині відбудують за кошти зі збору UNITED24

Торік Міністерство освіти і науки України разом із платформою UNITED24 зібрали $1,25 млн* на відбудову ліцею в селі Бузова Київської області. Але паралельно з проведенням збору UNITED24 Київська ОВА подала ліцей на отримання фінансування від Фонду ліквідації наслідків збройної агресії, який першим виділив фінансування на відбудову ліцею в с. Бузова.

У звʼязку з цим у МОН надійшло звернення від Київської ОВА щодо потреби відбудови двох інших закладів освіти. Тому кошти в розмірі $1,25 млн, зібрані у межах UNITED24, було перенаправлено на відбудову Красилівського і Катюжанського ліцеїв Київської обл. Планується, що відбудова закінчиться вже до кінця року.

Більше за покликанням.

 

До п’ятої річниці створення Національна комісія зі стандартів державної мови підбила підсумки діяльності

5 років тому, 06 листопада 2019 року Кабінет Міністрів України утворив Національну комісію зі стандартів державної мови як центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом. А від 16 липня 2021 року Комісія почала проводити іспити на рівень володіння державною мовою для виконання службових обов’язків та для набуття громадянства.

На сьогодні в 21 регіоні України 54 заклади освіти функціонують як уповноважені установи, які забезпечують проведення іспитів на рівень володіння державною мовою та перевірку й оцінювання їх результатів.

Про вдосконалення змісту іспиту, постійну роботу щодо підвищення рівня якості оцінювання, забезпечення безбар’єрного простору в іспитових аудиторіях, напрацювання та затвердження стандартів державної мови та інше говорили під час брифінгу в Українському національному інформаційному агентстві «Укрінформ» Голова Національної комісії зі стандартів державної мови Юлія Чернобров, члени Національної комісії зі стандартів державної мови Ольга Гриценко, Данута Мазурик та Ольга Новікова.

Більше на сайті Нацкомісії зі стандартів державної мови.

 

3793 заклади освіти зазнали бомбардувань та обстрілів, з них 365 повністю зруйновано

Станом на 10 листопада 2024 року 3428 закладів освіти пошкоджено та 365 зруйновано повністю – про це повідомляють на ресурсі Міністерства освіти і науки України.

Сайт saveschools.in.ua документує та в реальному часі надає статистику зруйнованих українських закладів освіти.

До того ж на сайті можна переглянути картину руйнувань кожного регіону.

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку