Вперше в історії: український підручник отримав золоту нагороду премії BELMA
Підручник з німецької мови для 2 класу Світлани Сотникової та Ганни Гоголєвої, що вийшов у харківському видавництві «Ранок», здобув золоту відзнаку Best European Learning Materials Awards. Це перша нагорода для України на престижній премії для навчальних матеріалів.
Переможців премії BELMA визначають у чотирьох категоріях: навчальні матеріали для дітей віком від 0 до 8 років, учнів 8-12 років, учнів 12-17 років та студентів вищих навчальних закладів. Свою золоту відзнаку український підручник отримав у другій категорії.
Цього року до коротких списків BELMA потрапив ще один підручник Світлани Сотникової та Ганни Гоголєвої — «Німецька мова. 7 клас». Видання стало номінантом на головну відзнаку в третій категорії премії.
Щороку в конкурсі беруть участь десятки видавництв із європейських країн. Цьогоріч журі премії оцінювали приблизно 60 навчальних матеріалів від 27 видавництв. Вручення нагород відбулося в межах Франкфуртського книжкового ярмарку.
Читати за покликанням.
Нове положення про атестацію педагогів: що змінилося
Міністерство освіти і науки України оновило Положення про атестацію педагогічних працівників (наказ МОН від 09.09.2022 № 805, у редакції наказу від 10.09.2024 № 1277).
Положення розроблено з метою удосконалення й осучаснення механізму оцінювання роботи педагогів та усунення законодавчих колізій.
Оновленим Положенням урегульовано питання присвоєння педагогічних звань і кваліфікаційних категорій учителям, які не мають вищої освіти; удосконалено порядок створення атестаційних комісій та визначено перелік субʼєктів, які їх можуть створювати тощо.
Детальніше про основні зміни читайте на сайті МОНУ.
Перевірити документи про освіту моряків відтепер можна онлайн на сайті ЄДЕБО
На сайті ЄДЕБО доступний новий сервіс – перевірка поліграфічних документів про освіту моряків.
Скористатися ним можна за покликанням.
Перевірка підтверджує наявність в ЄДЕБО даних документів про професійну (професійно-технічну) освіту випускників, які направляються для роботи на морському (річковому) транспорті.
Така новація є важливою, адже в Реєстрі документів про освіту ЄДЕБО інформація про освітні документи моряків не міститься. Тож тепер вона доступна для перевірки через окремий сервіс.
Більше за покликанням.
Відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій
07 листопада 2024 року відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.
У порядку контролю було заслухано питання «Про результати складання здобувачами вищої освіти галузі знань «22 Охорона здоров’я» єдиного державного кваліфікаційного іспиту у 2019-2024 роках». Народні депутати України – члени Комітету констатували погіршення якості підготовки здобувачів вищої освіти за спеціальностями 222 «Медицина», 221 «Стоматологія», 226 «Фармація, промислова фармація», що підтверджується результатами складання інтегрованих тестових іспитів «КРОК 1» та «КРОК 2» в закладах вищої освіти у 2020-2024 роках.
Комітетом було затверджено низку рекомендацій центральним органам виконавчої влади, спрямованих на підвищення якості підготовки здобувачів вищої освіти в медичних закладах вищої освіти.
Далі народні депутати України – члени Комітету розглянули низку законопроектів, щодо яких одностайно були прийняті рішення рекомендувати Верховній Раді України за результатами розгляду в першому читанні:
прийняти за основу проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо запровадження заходів безпеки в закладах загальної середньої освіти» (реєстр. № 11543 від 02.09.2024);
повернути суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання проект Закону України «Про внесення зміни до частини шостої статті 17 Закону України «Про охорону культурної спадщини» щодо розширення кола суб’єктів права власності на землі, на яких розташовані пам’ятки археології» (реєстр. № 11506 від 21.08.2024);
повернути суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку працевлаштування іноземців в Україні» (реєстр. № 11405 від 15.07.2024);
повернути суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання проект Закону України «Про кліматичну безпеку» (реєстр. № 11534 від 30.08.2024);
відхилити проект Закону України «Про внесення змін до статті 122 Земельного кодексу України щодо приведення у відповідність до положень цього Кодексу повноважень органів місцевого самоврядування стосовно передачі земельних ділянок у власність або у користування» (реєстр. № 11430 від 22.07.2024).
Народні депутати України – члени Комітету розглянули та одностайно прийняли рішення підтримати подання об’єднаної Конкурсної комісії та Служби безпеки України щодо присудження 50 Премій Верховної Ради України молодим ученим за 2023 рік переможцям конкурсного відбору та рекомендувати Верховній Раді України включити проект Постанови Верховної Ради України «Про присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим за 2023 рік» до порядку денного дванадцятої сесії Верховної Ради України IX скликання і за наслідками його розгляду прийняти за основу та в цілому.
Також народні депутати України – члени Комітету одностайно прийняли рішення рекомендувати Верховній Раді України включити проект Постанови Верховної Ради України «Про присудження щорічної Премії Верховної Ради України педагогічним працівникам закладів дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та позашкільної освіти» до порядку денного 12 сесії Верховної Ради України IX скликання і за наслідками його розгляду прийняти його за основу та в цілому.
Переглянути запис засідання, яке транслювалось у прямому ефірі, в соціальних мережах, можна за покликанням.
МОН УКРАЇНИ інтегрує тему енергоефективності в шкільну програму
Міністерство освіти і науки України оголосило про старт нового проекту «Уроки енергоефективності» для поширення культури свідомого використання енергоресурсів серед учнівства.
З метою впровадження теми енергоефективності в шкільну програму та спільної реалізації ініціативи МОН провело першу підготовчу зустріч із департаментами освіти ОВА.
«Уроки енергоефективності» - проект, який допоможе сформувати в учнівства звички енергозбереження і практичні навички раціонального споживання енергоресурсів, сприятиме розвитку культури свідомого енергоспоживання серед дітей та дорослих.
Проект стане частиною ширшої ініціативи щодо впровадження теми зеленої енергетики в освіту в межах реалізації проекту «LEARN».
Про те, як планується реалізація проекту детальніше на сайті МОНУ.
Додатковий відбір проектів для розподілу залишків обсягу субвенції
Міністерство освіти і науки України, відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік», Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 224 р. № 419 (зі змінами), та Постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2024 року № 1265 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам» оголошує про проведення додаткового відбору проектів у межах Харківської області для відбору об’єктів та здійснення розподілу залишків обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту.
Про порядок та умови надання субвенції читайте за покликанням.
Проведено вебінар для українських експертів
Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 24.09.2024 № 1361 з 28 жовтня 2024 року розпочато другий етап конкурсного відбору фундаментальних наукових досліджень, прикладних наукових досліджень.
У зв’язку з істотним оновленням форм проектів досліджень, приведення їх у максимальну відповідність з принципами програми ЄС «Горизонт Європа» та з метою підвищення якості експертизи поданих проектів, 05 листопада 2024 року Міністерством освіти і науки України було проведено вебінар для українських експертів МОНУ у сфері наукової та науково-технічної діяльності.
У вебінарі прийняло участь більше 1000 українських експертів об’єднаної бази експертів МОНУ, яка була створена влітку цього року.
З записом вебінару можна ознайомитися за покликанням, а презентацією та інструкцією у науково-інформаційній системі «URIS».
Більше на сайті МОНУ.
розпочато конкурсний відбір до наглядових рад двох університетів
Міністерство освіти і науки України розпочало конкурсний відбір на посади членів наглядових рад двох закладів вищої освіти: Запорізького національного університету і Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.
Обидва університети є учасниками експериментального проекту щодо розвитку автономії деяких ЗВО через посилення повноважень наглядових рад.
Серед повноважень оновлених наглядових рад: розроблення стратегії розвитку університету, взаємодія з менеджментом закладу освіти, затвердження пропозицій кандидатур ректора, проректорів та визначення чітких KPI для керівництва університету, внутрішня система забезпечення якості освіти університету.
Узяти участь у конкурсному відборі можуть як громадяни України, так і інших держав, які мають вищу освіту, загальний стаж роботи не менше як 10 років та компетенції за певними напрямами.
З повним переліком умов можна ознайомитися за посиланнями:
Оголошення для Запорізького національного університету
Оголошення для Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника
Кандидати до наглядових рад можуть подавати документи до 22 листопада 2024 року включно.
Більше на сайті МОНУ.
Державна служба зайнятості запрошує учасників бойових дій на професійне навчання
Уже понад рік триває реалізація експериментального проекту для учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни щодо навчання та підвищення кваліфікації в центрах профтехосвіти Державної служби зайнятості.
Програма включає широкий спектр можливостей – від базової професійної підготовки до поглибленого вдосконалення навичок. Учасники програми можуть обрати одну з 97 робітничих професій або підвищити кваліфікацію за близько 400 освітніми програмами.
Навчальний процес адаптований до різних потреб: можна навчатися очно (вдень або ввечері), дистанційно або обрати дуальну форму навчання. За потреби ці форми можна комбінувати для максимальної зручності слухача.
Подати заяву можна онлайн через сайт Державної служби зайнятості, а також безпосередньо в будь-якому центрі зайнятості.
Читати на сайті ДСЗ.
Південна Корея підтримає українську профтехосвіту: стартує масштабна відбудова профтеху на Київщині
Професійний ліцей на Київщині, який у 2022 році повністю зруйнували росіяни, буде відбудовано за підтримки Південної Кореї. На це партнери виділяють фінансування $14,9 млн.
Південна Корея - одна з країн-лідерів у розвитку професійно-технічної освіти, тому її інвестиції й експертиза допоможуть ефективніше модернізувати цю сферу в Україні.
У відбудованому ліцеї загально зможуть навчатися 1200 здобувачів, 400 з них - за програмами перепідготовки для дорослого населення.
Відновлення закладу поверне можливість якісної підготовки кадрів для відбудови держави за спеціальностями: будівництво, електротехнічне виробництво, автомобільний транспорт. За цими напрямами в ліцеї здійснюється підготовка фахівців.
Більше за покликанням.
відбувся брифінг Національної комісії зі стандартів державної мови
06 листопада 2024 року відбувся брифінг Національної комісії зі стандартів державної мови на тему «П’ята річниця реалізації державної політики у сфері збереження та розвитку української мови».
Учасники заходу обговорювали питання щодо забезпечення ефективної системи оцінювання рівня володіння державною мовою; рівних умов: іспит доступний для всіх, а також досягнення і перспективи в напрацюванні і затвердженні стандартів державної мови як нормативних документів.
Переглянути захід можна на YouTube-каналі Укрінформу.
Установлено значення порогового бала ЄДКІ за спеціальністю 281 Публічне управління та адміністрування на 2024 рік
05 листопада 2024 року відбулося засідання фахової комісії ЄДКІ за спеціальністю 281 Публічне управління та адміністрування, члени якої провели експертне оцінювання тесту та визначили пороговий бал.
Під час експертного оцінювання тесту члени фахової комісії врахували результати психометричного аналізу і як наслідок – вилучили з розрахунку тестового бала три завдання.
Мінімальний поріг установили на рівні 53 правильних відповіді зі 147 тестових завдань.
Читати за покликанням.
Безпечне середовище в закладі освіти: Уряд затвердив експериментальний проект
01 листопада 2024 року Уряд ухвалив постанову «Про реалізацію експериментального проекту щодо посилення безпеки освітнього середовища в закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану».
Експериментальний проект розроблено МОН спільно з МВС, ДСНС у межах Стратегії підтримки дітей в Україні під головуванням Прем’єр-міністра України.
Метою його реалізації є створення безпечних умов у школах. А саме: упровадження діяльності інспекторів служби освітньої безпеки НПУ в ЗЗСО, пропускного режиму для убезпечення від сторонніх осіб або пронесення небезпечних речовин, безпеки дорожнього руху на прилеглій території (зокрема обладнання пішохідних переходів освітленням) та низки інших заходів, які стосуються фізичної безпеки дітей та персоналу ЗЗСО.
Одним з основних кроків є забезпечення всіх учасників освітнього процесу укриттями. Нагадаємо, для цього Уряд виділив 7,5 млрд гривень у 2024 році.
Більше на сайті КМУ.
Завершилася сесія в Природничій школі учнівської молоді
Міністерство освіти і науки України, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді спільно з Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Українським державним університетом ім. М.П. Драгоманова, Ботанічним садом ім. О.В. Фоміна ННЦ та Інститутом біохімії НАН України ім. О.В. Паладіна з 29 жовтня до 01 листопада ц. р. у місті Києві провели осінню сесію Природничої школи учнівської молоді.
Основними завданнями Природничої школи учнівської молоді є поглиблення базової освіти з природничих дисциплін; підготовка учнів до участі у предметних олімпіадах, всеукраїнських та міжнародних науково-освітніх проектах, підготовка учнівської молоді до вступу у ВНЗ.
Слухачі ПШУМ мали унікальну можливість прослухати лекції видатних вчених, відвідати Інститут біохімії ім. О.В. Паладіна НАН України, Ботанічний сад ім. О.В. Фоміна Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Український державний університет ім. М.П. Драгоманова.
Детальна інформація про захід на сайті НЕНЦ.
Найзатребуваніші серед бізнесу і вступників: які професії у 2024 році стали найпопулярнішими в профтехах?
У жовтні завершилась вступна кампанія до профтехів. Найпопулярнішими професіями стали кухар, автослюсар, електрогазозварник, кондитер, водій і тракторист. Також до десяти найпотрібніших на ринку праці України за кількістю вакансій на сайтах пошуку роботи входять кухар, водій та слюсар.
У 2024 році професійну освіту обрали понад 94 803 тис. учнів, а загалом розпочали навчання 219 тис. 438 осіб.
Лідерами серед регіонів, які отримали найбільше заяв на навчання за регіональним замовленням, є:
Дніпропетровщина - 5423 учні;
Львівщина - 4829 учнів;
м. Київ - 4526 учнів.
Три регіони, які отримали найбільше заяв на навчання за державним замовленням:
Харківщина – 809 учнів;
Одещина – 435 учнів;
Хмельниччина – 426 учнів.
Цьогоріч вступники вже вдруге мали змогу подати заяву на вступ онлайн. Такі заяви у 2024 році подали 7261 учень.
Читати більше на сайті МОНУ.
3793 заклади освіти зазнали бомбардувань та обстрілів, з них 365 повністю зруйновано
Станом на 03 листопада 2024 року 3428 закладів освіти пошкоджено та 365 зруйновано повністю – про це повідомляють на ресурсі Міністерства освіти і науки України.
Сайт saveschools.in.ua документує та в реальному часі надає статистику зруйнованих українських закладів освіти.
До того ж на сайті можна переглянути картину руйнувань кожного регіону.