Тижневі освітянські та наукові новини
18 жовтня 2024, 16:45
Держкомтелерадіо: Суспільне Мовлення готується до Радіодиктанту національної єдності – 2024
25 жовтня об 11:00 напередодні Дня української писемності та мови, який відзначається в Україні щороку 27 жовтня, відбудеться Радіодиктант національної єдності.
Цьогоріч авторкою тексту диктанту стала письменниця Оксана Забужко. Читатиме його поет, нині військовий, Павло Вишебаба.
Радіодиктант національної єдності звучатиме по всій країні на хвилях Українського Радіо та Радіо Культура, наживо транслюватиметься в ефірі телеканалу Суспільне Культура, з будь-якого континенту світу можна писати з трансляцією ютуб-каналу Українського Радіо та фейсбук-сторінок Суспільного.
За інформацією Державного комітету телебачення і радіомовлення України.
Новий розділ для навчання англійської в дошкіллі з'явився на платформі НУШ
Новий розділ на платформі НУШ, присвячений дошкільній освіті, - зручний і корисний онлайн-простір для вчителів та вихователів, які прагнуть допомогти дошкільникам сміливо розпочати вивчення англійської мови.
Застосовуючи визнаний досвід Британської Ради, Cambridge University Press & Assessment, МОН упроваджує реформи, спрямовані на розвиток здібностей кожної дитини та її особисті освітні потреби. Використовуючи комбінацію 3-денних очних тренінгів та онлайн-курсів на цій платформі, програма має на меті впровадити давно очікувану систему вивчення іноземних мов, адаптовану до дитячого сприйняття.
Новий розділ надає вихователям доступ до курсів та матеріалів, що відповідають віковим інтересам дітей і можуть бути використані під час організації навчання.
Зареєструватися на платформі та отримати доступ до її ресурсів можна за покликанням: https://nus-english.com.ua/en .
Більше на сайті МОНУ.
Відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій
17 жовтня 2024 року відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.
Під час засідання було розглянуто проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підсумкової атестації та вступної кампанії 2025 року» (реєстр. № 12053 від 23.09.2024) щодо якого народні депутати України – члени Комітету ухвалили висновок рекомендувати Верховній Раді України зазначений законопроект за результатами його розгляду в першому читанні прийняти за основу та в цілому.
Далі розглядалося контрольне питання про стан забезпечення підручниками та посібниками закладів загальної середньої освіти у 2024/2025 роках.
Учасники засідання заслухали та обговорили інформацію Голови Комітету Сергія Бабака, заступника Голови Комітету Сергія Колебошина, заступниці Міністра освіти і науки України Надії Кузьмичової, директора ДНУ «Інститут модернізації змісту освіту» Євгена Баженкова, директора ДУ «Український інститут розвитку освіти» Наталії Софій, та констатували наявність проблем щодо забезпечення підручниками та навчальними посібниками закладів загальної середньої освіти, які набули системного характеру, призвели до затримки доставки підручників і посібників до закладів загальної середньої освіти у 2024/2025 навчальному році та потенційно можуть призвести до зриву доставки підручників та посібників у наступному навчальному році.
Народними депутатами України – членами Комітету було ухвалено рішення продовжити розгляд цього та інших запланованих питань порядку денного на наступному засіданні Комітету 22 жовтня 2024 року.
Детальніше за покликанням.
Переглянути запис засідання, яке транслювалось у прямому ефірі, в соціальних мережах, можна за покликанням.
Установи Національної академії наук України представили свої інноваційні розробки в рамках виставкових заходів
Установи Національної академії наук України взяли участь у XXI Міжнародній спеціалізованій виставці «Енергетика в промисловості», XVI Міжнародній спеціалізованій виставці «EcoEnergy Expo 2024», III Міжнародній спеціалізованій виставці «E-Comps+DigiTec», VIII Міжнародній спеціалізованій виставці гірничодобувної промисловості «MINING&MINERALS EXPO» та ХІІІ Міжнародній спеціалізованій виставці «ЄвроБудЕкспо-2024», які проходили з 15 по 17 жовтня 2024 року у Міжнародному виставковому центрі.
У рамках заходів 29 академічних установ представили близько 147 своїх новітніх інноваційних розробок. Це, зокрема, алмазні інструменти, прилади для пошуку прихованих витоків води, вимірювач кінематичних і динамічних параметрів ліфтів, інтелектуальний шолом для корекції психофізичного стану людини, аналізатор для вимірювання концентрації токсичних елементів, програмно-апаратний комплекс персоналізованого відновлення рухової активності, апарат для електростимуляції біокерування тощо. Всі вони викликали велику зацікавленість з боку фахівців та відвідувачів виставок.
Більше на сайті НАН України.
МОН утворило Комітет для відбору наглядових рад у трьох закладах вищої освіти - учасниках експерименту з розширення автономії
Міністерство освіти і науки України створило комітет, що відбиратиме наглядові ради у трьох закладах вищої освіти, які беруть участь в експерименті з розширення автономії відповідно до Постанови КМУ N1029 від 6 вересня 2024 р.
Учасники експерименту - Національний авіаційний університет, який незабаром буде реорганізовано в ДНП «Київський авіаційний інститут», а також Запорізький національний університет і Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника.
До комітету для відбору наглядових рад входять троє представників іноземних організацій, які співпрацюють з Україною в сфері вищої освіти, а також троє номінантів від Міністерства освіти і науки України.
Усі члени комітету мають багаторічний досвід роботи в освітній, бізнесовій та громадській сферах.
Запровадження наглядових рад, уповноважених за сучасними принципами врядування у ЗВО, є важливою частиною реформи системи вищої освіти, спрямованої на підвищення якості освітніх підходів та зміцнення прозорості управління.
Читати на сайті МОНУ.
Понад 400 автобусів вже закупили для школярів через Prozorro Market
402 шкільні автобуси вартістю майже 1,4 млрд грн цього року придбали громади в електронному каталозі Prozorro Market, який адмініструє державна установа «Професійні закупівлі». Оновлення шкільного автопарку відбуваються в межах політики «Школа офлайн», яка має на меті збільшити доступ до безпечної освіти в очному форматі.
Розподіл придбаних шкільних автобусів по регіонах виглядає наступним чином:
Київська область - 42
Дніпропетровська область - 34
Вінницька область - 30
Одеська область - 27
Запорізька область - 26
Миколаївська область - 25
Закарпатська область - 23
Тернопільська область - 23
Полтавська область - 21
Харківська область - 21
Івано-Франківська область - 19
Житомирська область - 17
Сумська область - 16
Львівська область - 14
Черкаська область - 12
Рівненська область - 11
Чернігівська область - 11
Хмельницька область - 9
Волинська область - 8
Чернівецька область - 7
Кіровоградська область - 5
Херсонська область - 1
Закупівлі автобусів через е-каталог відбуваються у національних виробників з дотриманням вимог локалізації. 4 українських машинобудівних заводи постачатимуть шкільний транспорт громадам. Таким чином держава не тільки закриває потребу шкіл, а й підтримує національний бізнес, який сплачує податки та створює робочі місця.
Загалом цього року планується придбати понад 500 шкільних автобусів, тож процес закупівлі ще триває. Використання електронного каталогу дозволяє максимально пришвидшити процедури, аби школи оперативно отримали необхідний транспорт.
Детальніше на сайті Міністерства економіки України.
Кабінет Міністрів України завершив процедуру передання Інституту магнетизму до НАН України
З метою оптимізації мережі установ подвійного підпорядкування Національної академії наук України та Міністерства освіти і науки України Спільним наказом МОН України та НАН України від 17.09.2024 № №1330/624 Інститут магнетизму НАН і МОН України виведено з підпорядкування Міністерства освіти і науки України.
У зв’язку зі зміною подвійного підпорядкування та задля успішного завершення Інститутом магнетизму виконання у 2024 році науково-дослідних робіт, які фінансувалися за кошти Міністерства освіти і науки України у 2024 році, зокрема у сфері фундаментальних і прикладних проблем фізики магнітних явищ, радіофізики твердого тіла та біофізики, виникла потреба передання частини бюджетних призначень в обсязі 4799,6 тис. гривень, виділених МОН на 2024 рік, Національній академії наук України.
Ухвалення цього акту забезпечить завершення виконання у 2024 році Інститутом магнетизму Національної академії наук України наукових досліджень у галузі фізики конденсованих середовищ, магнетизму, екології для задоволення соціальних, економічних і культурних потреб, інтересів національної безпеки, оборони держави та інноваційного розвитку України.
Більше на сайті КМУ.
Безпечно повідомити про булінг у школі стало набагато простіше
Міністерство освіти і науки України впровадило опцію швидкого повідомлення про випадки булінгу. Відтепер дитина самостійно чи її батьки можуть заповнити коротку анкету та надіслати електронну скаргу, залучивши до вирішення проблеми керівництво школи та, за потреби, поліцію.
Згідно з дослідженнями МОН, понад 53% учнів коли-небудь стикалися з булінгом у школі, але лише половина з них повідомила про це батькам чи вчителям. Найчастіше діти бояться розповісти про проблеми дорослим через страх осуду чи погіршення ситуації.
МОН відповідає на найпоширеніші питання щодо нової опції:
Детальніше на сайті МОНУ.
Учні 1-4 класів будуть харчуватися безоплатно: як це працюватиме?
04 жовтня 2024 року Уряд затвердив виділення державної субвенції розміром 2 мільярди гривень на харчування учнів початкових класів (1-4 класи). Тобто кошти, передбачені в держбюджеті на 2024 рік, тепер зможуть отримати громади.
Постанова Уряду передбачає, що всі учні початкових класів (1-4 класи) будуть безоплатно харчуватися незалежно від того, чи належать вони до пільгової категорії, чи ні.
Субвенцію на харчування всіх учнів початкових класів (1-4 класи) у 2024 році покриває державний бюджет, а не бюджети громад, що якісно вплине на:
• підвищення рівня поживності страв у шкільних їдальнях;
• зниження рівня стресу та агресії серед дітей молодшого віку;
• зниження витрат на охорону здоров'я та підвищення продуктивності майбутніх поколінь;
• формування здорових харчових звичок із раннього віку, які зберігаються протягом усього життя.
Більше читайте на сайті МОНУ.
17 ЗВО України ввійшли до Times Higher Education World University
9 жовтня в межах Всесвітнього академічного саміту британська рейтингова агенція «Times Higher Education» оприлюднила результати одного з найвпливовіших рейтингів університетів світу. Усього оцінювали 2095 установ зі 115 країн. Цього року до рейтингу внесено рекордну кількість українських університетів - 17 ЗВО із Дніпра, Івано-Франківська, Києва, Львова, Одеси, Сум, Ужгорода, Харкова та Чернівців. Також рекордною є кількість українських університетів, які подали заявку для участі в рейтингу, - 55, що на третину більше порівняно з минулим роком.
Сумський державний університет отримав найвищу позицію серед українських ЗВО, увійшовши до групи університетів, що посіли місця в діапазоні 801–1000 у світовому рейтингу. Усі інші українські заклади потрапили до групи 1501+. Уперше в рейтинговій таблиці з’явилися Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, Одеський національний університет імені І. І. Мечникова та Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника.
Відповідно до методології Times Higher Education World University Rankings 2025, діяльність університетів оцінювалась за 18 показниками ефективності, які згруповані в п’ять узагальнених індикаторів: освітня діяльність, дослідницьке середовище, якість досліджень, співпраця з промисловістю та міжнародна відкритість.
Загалом аналітики Times Higher Education проаналізували 157 мільйонів цитувань та 18 мільйонів наукових публікацій із бази даних Scopus, а також опитали понад 93 тисячі науковців з усього світу під час проведення власних репутаційних опитувань.
Оновлений рейтинг університетів можна переглянути за покликанням.
3793 заклади освіти зазнали бомбардувань та обстрілів, з них 365 повністю зруйновано
Станом на 13 жовтня 2024 року 3428 закладів освіти пошкоджено та 365 зруйновано повністю – про це повідомляють на ресурсі Міністерства освіти і науки України.
Сайт saveschools.in.ua документує та в реальному часі надає статистику зруйнованих українських закладів освіти.
До того ж на сайті можна переглянути картину руйнувань кожного регіону.