Інформація про засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій 07 листопада 2024 року
07 листопада 2024, 11:00
07 листопада 2024 року відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій. Головував Голова Комітету з питань освіти, науки та інновацій Бабак С.В. На засіданні були присутні народні депутати України – члени Комітету: Колебошин С.В., Піпа Н.Р., Гришина Ю.М., Грищук Р.П., Кириленко І.Г., Коваль О.В., Колюх В.В., Лис О.Г.
У засіданні брали участь представники Офісу Президента України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Міністерства освіти і науки України, Національної академії правових наук України, Національної академії медичних наук України, Міністерства фінансів України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної міграційної служби України, Державного центру зайнятості, ДНП «Центр тестування», виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Української асоціації районних та обласних рад, Освітній омбудсмен, експерти. Усього понад 60 учасників.
Переглянути запис засідання, яке транслювалось у прямому ефірі, в соціальних мережах, можна за покликанням.
Під час засідання були розглянуті питання порядку денного:
Про результати складання здобувачами вищої освіти галузі знань 22 «Охорона здоров’я» єдиного державного кваліфікаційного іспиту у 2019-2024 роках
Відповідно до статті 14 Закону України «Про комітети Верховної Ради України» щодо контрольної функції комітетів, аналізу практики застосування законодавчих актів у діяльності державних органів, їх посадових осіб з питань, віднесених до предметів відання комітетів, Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій на своєму засіданні заслухав та обговорив інформацію Державного некомерційного підприємства «Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки «Медицина» і «Фармація» при Міністерстві охорони здоров’я України» (далі – ДНП «Центр тестування») щодо результатів складання вітчизняними та іноземними здобувачами вищої освіти галузі знань 22 «Охорона здоров’я» єдиного державного кваліфікаційного іспиту у 2019-2024 роках.
Комітетом Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій з метою визначення якості підготовки здобувачів вищої освіти за спеціальностями другого (магістерського) рівня вищої освіти 222 «Медицина», 221 «Стоматологія», 226 «Фармація, промислова фармація» були проаналізовані результати складання інтегрованих тестових іспитів «КРОК 1» та «КРОК 2» в закладах вищої освіти у 2019-2024 роках, за винятком 2022 року, в який ЄДКІ не проводився відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання атестації здобувачів ступеня вищої освіти на другому (магістерському) рівні за спеціальностями галузі знань 22 «Охорона здоров’я» в умовах воєнного стану» від 19 березня 2022 р. № 316.
У процесі підготовки до розгляду контрольного питання під час проведення аналізу кількісних і якісних показників складання ЄДКІ були використані інформаційно-аналітичні матеріали за 2020-2021 рр., 2023р. та 2024 р., що надійшли від ДНП «Центр тестування» та Міністерства охорони здоров’я України.
Учасники засідання заслухали та обговорили інформацію директора ДНП «Центр тестування» Лесі Олійник, голови підкомітету з питань вищої освіти Юлії Гришиної, Голови Комітету Сергія Бабака, представників Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України та констатували погіршення якості підготовки здобувачів вищої освіти за спеціальностями 222 «Медицина», 221 «Стоматологія», 226 «Фармація, промислова фармація», що підтверджується результатами складання інтегрованих тестових іспитів «КРОК 1» та «КРОК 2» в закладах вищої освіти у 2019-2024 роках.
Комітетом було затверджено низку рекомендацій Міністерству освіти і науки України, Міністерству охорони здоров’я України спрямованих на удосконалення міжнародних і вітчизняних спільних освітніх програм, а також перегляду ліцензійних умов провадження освітньої діяльності у сфері вищої освіти за спеціальностями для яких запроваджено додаткове регулювання, та посилити контроль за їх виконанням.
Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій у порядку здійснення контрольних функцій Комітету у грудні 2024 року заслухати від Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти питання щодо результатів навчання, які підтверджуються результатами єдиного державного кваліфікаційного іспиту за спеціальностями, за якими він запроваджений (за результатами проведених акредитацій).
Про проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо запровадження заходів безпеки в закладах загальної середньої освіти» (реєстр. № 11543 від 02.09.2024), поданий народним депутатом України Гришиною Ю.М. та іншими народними депутатами України
У пояснювальній записці до законопроекту зазначено, що його розроблено з метою підвищення рівня безпеки в закладах загальної середньої освіти шляхом вжиття комплексу необхідних заходів для запобігання та/або недопущення чи припинення заподіяння шкоди учасникам освітнього процесу, а також залучення органів поліції охорони до охорони таких закладів.
Заслухавши та обговоривши інформацію автора законопроекту Юлії Гришиної, представників Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства освіти і науки України, Національної академії правових наук України та провівши широке обговорення зазначеного питання, народні депутати України – члени Комітету одностайно ухвалили висновок рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо запровадження заходів безпеки в закладах загальної середньої освіти» (реєстр. № 11543 від 02.09.2024), поданий народним депутатом України Гришиною Ю.М. та іншими народними депутатами України, включити до порядку денного дванадцятої сесії Верховної Ради України та за результатами його розгляду в першому читанні прийняти за основу та доручити Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій підготувати його до другого читання, відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України та внести його на розгляд Верховної Ради України у другому читанні.
Про проект Закону України «Про внесення зміни до частини шостої статті 17 Закону України «Про охорону культурної спадщини» щодо розширення кола суб’єктів права власності на землі, на яких розташовані пам’ятки археології» (реєстр. № 11506 від 21.08.2024), поданий народним депутатом України Гривком С.Д.
У пояснювальній записці до законопроекту визначено, що його розроблено з метою розширення кола суб’єктів права власності на землі, на яких розташовані пам’ятки археології, шляхом встановлення правових засад для перебування вказаних земель у комунальній власності, з одночасним забезпеченням належного захисту та збереження пам’яток археології, їх охоронюваного статусу.
Заслухавши інформацію заступника Голови Комітету Сергія Колебошина, народні депутати України – члени Комітету одностайно ухвалили висновок рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України «Про внесення зміни до частини шостої статті 17 Закону України «Про охорону культурної спадщини» щодо розширення кола суб’єктів права власності на землі, на яких розташовані пам’ятки археології» (реєстр. № 11506 від 21.08.2024), поданий народним депутатом України Гривком С.Д., за результатами його розгляду в першому читанні повернути суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання та направити Висновок Комітету до Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, визначеному головним з підготовки даного законопроекту.
Про проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку працевлаштування іноземців в Україні» (реєстр. № 11405 від 15.07.2024), поданий народним депутатом України Цибою Т.В. та іншими народними депутатами України
У пояснювальній записці до законопроекту визначено, що його розроблено з метою створення правової основи для підвищення привабливості України для іноземних працівників, яких потребує економіка, та імплементації норм українського законодавства відповідно до вимог Директиви 2003/109/EC щодо статусу довготривалих мігрантів, Директиви 2011/98/EU про єдиний дозвіл та Директиви ЄС 2016/8012 щодо умов в’їзду та перебування іноземців для наукової роботи та навчання.
Заслухавши інформацію Голови Комітету Сергія Бабака, народні депутати України – члени Комітету одностайно ухвалили висновок рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку працевлаштування іноземців в Україні» (реєстр. № 11405 від 15.07.2024), поданий народним депутатом України Цибою Т.В. та іншими народними депутатами України, за результатами його розгляду в першому читанні повернути суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання та направити Висновок Комітету до Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, визначеному головним з опрацювання цього законопроекту.
Про проект Закону України «Про внесення змін до статті 122 Земельного кодексу України щодо приведення у відповідність до положень цього Кодексу повноважень органів місцевого самоврядування стосовно передачі земельних ділянок у власність або у користування» (реєстр. № 11430 від 22.07.2024), поданий народним депутатом України Морозом В.В. та іншими народними депутатами України
У пояснювальній записці до законопроекту визначено, що його розроблено з метою приведення у відповідність до положень пункту 24 розділу Х Прикінцевих положень Земельного кодексу України повноважень органів місцевого самоврядування стосовно передачі земельних ділянок у власність або у користування.
Заслухавши інформацію голови підкомітету з питань науки та інновацій Комітету Валерія Колюха, народні депутати України – члени Комітету одностайно ухвалили висновок рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України «Про внесення змін до статті 122 Земельного кодексу України щодо приведення у відповідність до положень цього Кодексу повноважень органів місцевого самоврядування стосовно передачі земельних ділянок у власність або у користування» (реєстр. № 11430 від 22.07.2024), поданий народним депутатом України Морозом В.В. та іншими народними депутатами України, за результатами його розгляду в першому читанні відхилити та направити Висновок Комітету до Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, визначеному головним з підготовки цього законопроекту.
Про проект Закону України «Про кліматичну безпеку» (реєстр. № 11534 від 30.08.2024), поданий народним депутатом України Гривком С.Д.
У пояснювальній записці до законопроекту визначено, що його розроблено з метою визначення принципів, правових та організаційних засад забезпечення кліматичної безпеки та відвернення негативних наслідків, зумовлених зміною клімату.
Заслухавши інформацію голови підкомітету з питань науки та інновацій Комітету Валерія Колюха, народні депутати України – члени Комітету одностайно ухвалили висновок рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України «Про кліматичну безпеку» (реєстр. № 11534 від 30.08.2024), поданий народним депутатом України Гривком С.Д., за результатами його розгляду в першому читанні повернути суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання та направити Висновок Комітету до Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, визначеному головним з підготовки цього законопроекту.
Про подання об’єднаної Конкурсної комісії, Служби безпеки України та проект Постанови Верховної Ради України «Про присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим за 2023 рік»
Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій на виконання Постанови Верховної Ради України від 5 лютого 2019 року № 2675-VIII «Про Премію Верховної Ради України молодим ученим» на своєму засіданні заслухав інформацію голови підкомітету з питань науки та інновацій Комітету, заступника голови об’єднаної Конкурсної комісії з присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим та іменних стипендій Верховної Ради України для молодих учених – докторів наук Валерія Колюха про подання об’єднаної Конкурсної комісії щодо проведення конкурсного відбору робіт та Служби безпеки України на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим за 2023 рік.
Згідно з цією Постановою щорічно присуджуються 50 Премій, розмір кожної з них становить шістдесят прожиткових мінімумів для працездатних осіб станом на 1 січня року, наступного за роком подання робіт на отримання Премії. Відтак, у 2024 році розмір кожної Премії складає 181 680 гривень.
Загалом на зазначений конкурс подано 81 робота 119 молодих учених, отже конкурс становив 1,7 роботи на одну Премію.
Розподіл робіт за структурами, які їх представляли, наступний: від Міністерства освіти і науки України – 42 роботи, від Національної академії наук України – 32 роботи, від Міністерства внутрішніх справ України – 2 роботи, від Національної академії правових наук України – 1 робота, від Національної академії аграрних наук України – 2 роботи , від Національної академії медичних наук України – 1 робота, від Міністерства культури і стратегічних комунікацій України – 1 робота.
За результатами технічної експертизи від 29 квітня 2024 року всі роботи були допущені до подальшого конкурсного відбору.
Об’єднана Конкурсна комісія на своєму засіданні 28 жовтня 2024 року розглянула результати проведеної фахової експертизи робіт і прийняла рішення, яким рекомендувала Комітету підтримати подання щодо присудження Премії 45-ти робіт – переможців конкурсного відбору на присудження Премії, а також 3-м наступним за рейтингом роботам молодих учених, у зв’язку з поданням Службою безпеки України на розгляд Комітету 2-х переможців конкурсного відбору робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю.
Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій одностайно прийняв рішення підтримати подання об’єднаної Конкурсної комісії та Служби безпеки України щодо присудження 50 Премій Верховної Ради України молодим ученим за 2023 рік переможцям конкурсного відбору та рекомендувати Верховній Раді України включити проект Постанови Верховної Ради України «Про присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим за 2023 рік» до порядку денного дванадцятої сесії Верховної Ради України IX скликання і за наслідками його розгляду прийняти за основу та в цілому.
Про проект Постанови Верховної Ради України «Про присудження щорічної Премії Верховної Ради України педагогічним працівникам закладів дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та позашкільної освіти»
Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій на виконання Постанови Верховної Ради України «Про встановлення щорічної Премії Верховної Ради України педагогічним працівникам закладів дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та позашкільної освіти» від 14 вересня 2006 року № 131-V розглянув на своєму засіданні клопотання обласних рад, Київської міської ради про присудження Премії та підтримав їх.
Відсутніми є клопотання від Харківської обласної ради у зв’язку з відсутністю сесій за конкурсний період. Донецька область висунула 1 кандидатуру. Херсонська область направила лист-клопотання та 2 подання конкурсантів до Комітету без рішення ради, що є порушенням умов п. 4 Положення про Премію Верховної Ради України педагогічним працівникам закладів дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та позашкільної освіти. Усього до Комітету надійшли документи на нагородження 47 кандидатів.
Пропонується присудити у 2024 році 45 Премій Верховної Ради України педагогічним працівникам закладів дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та позашкільної освіти. Розмір кожної такої Премії становить 60 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на 01 січня 2024 року.
Заслухавши інформацію заступника Голови Комітету Сергія Колебошина, народні депутати України – члени Комітету одностайно прийняли рішення:
Відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про встановлення щорічної Премії Верховної Ради України педагогічним працівникам закладів дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та позашкільної освіти» від 14 вересня 2006 року № 131-V за особливі успіхи у здійсненні навчання і виховання учнів, вихованців, слухачів присудити Премію Верховної Ради України:
1. Александровій Ользі Миколаївні – вихователю-методисту закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 17 комбінованого типу м. Києва;
2. Бондар Любові Миколаївні – вчителю початкових класів Опорного закладу - ліцею № 3 Березівської міської ради Одеської області;
3. Боровику Валерію Пилиповичу - директору Вищого професійного училища № 29 смт Володимирець Рівненської області;
4. Боровковій Світлані Валентинівні – директору Лисичанського ліцею № 28 «Гарант» Сєвєродонецького району Луганської області;
5. Боровській Олені Валентинівні - директору Центру позашкільної освіти імені Олександра Разумкова міста Бердичева Житомирської області;
6. Ватюку Олександру Володимировичу – вчителю фізичної культури Новоукраїнського ліцею Березнегуватської селищної ради Баштанського району Миколаївської області;
7. Гаркавенку Юрію Володимировичу – керівнику гуртка судномоделювання Хмельницького обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді;
8. Гнатківському Володимиру Петровичу – директору Вищого професійного училища № 34 м. Виноградів Закарпатської області;
9. Демченко Галині Валентинівні – директору Санаторно-оздоровчого центру соціальної реабілітації «Смарагдове місто» Донецької області;
10. Дудці Анатолію Петровичу – директору комунального закладу «Глибоцький центр туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді» Глибоцької селищної ради Чернівецького району;
11. Жолондієвській Зінаїді Петрівні – директору закладу дошкільної освіти № 13 Коростишівської міської ради Житомирської області;
12. Жукову Олексію Івановичу - директору Державного професійно-технічного навчального закладу «Привільський професійний ліцей» Луганської області;
13. Захлюпаному Володимиру Миколайовичу – директору Ліцею № 1 Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області;
14. Заяць Ользі Василівні – директору комунального закладу Львівської обласної ради «Обласний науковий ліцей»;
15. Зозулі Ларисі Василівні - директору комунальної установи «Центр професійного розвитку педагогічних працівників Немирівської міської ради» Вінницької області;
16. Іванківу Петру Степановичу – директору державного професійно-технічного навчального закладу «Отинійський професійний ліцей енергетичних технологій» Івано-Франківської області;
17. Казаніну Євгену Борисовичу - заступнику начальника ліцею з навчальної роботи – начальнику навчального відділу Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою;
18. Кінькову Юрію Григоровичу - директору комунального навчального закладу «Навчально-виховний комплекс № 141 «Освітні ресурси та технологічний тренінг» міста Києва (дошкільний навчальний заклад – школа І ступеня - спеціалізована школа ІІ ступеня з поглибленим вивченням іноземних мов та інформаційних технологій – технологічний ліцей)»;
19. Леонтюку Богдану Борисовичу – директору комунального закладу «Голованівський професійний ліцей Кіровоградської обласної ради»;
20. Лешко Олені Вікторівні – вчителю математики Ужгородського наукового ліцею Закарпатської обласної ради;
21. Литовченко Наталії Володимирівні – завідувачу дошкільного навчального закладу (ясел-садка) № 22 «Жайворонок» Черкаської міської ради Черкаської області;
22. Лозінській Наталії Іванівні – директору закладу дошкільної освіти № 17 «Світлячок» Кам’янець-Подільської міської ради Хмельницької області;
23. Майданюк Вікторії Григорівні – директору комунального закладу «Уманський навчально-реабілітаційний центр Черкаської обласної ради»;
24. Михалюк Тетяні Вадимівні – тимчасово виконуючій обов’язки директора комунальної установи «Волинська обласна Мала академія наук»;
25. Осміловській Любові Василівні - директору державного навчального закладу «Угнівський аграрно-будівельний ліцей» Львівської області;
26. Павловській Іванні Мирославівні – директору загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 м. Заліщики Тернопільської області;
27. Павлюк Сільвії Аркадіївні – вихователю-методисту Чернівецької гімназії № 6 «Берегиня» Чернівецької міської ради;
28. Педану Юрію Федоровичу - директору комунального закладу освіти «Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді» Дніпропетровської області;
29. Пилиповичу Тарасу Васильовичу – вчителю історії, заступнику директора з навчально-виховної роботи Рівненського ліцею «Гармонія» Рівненської міської ради;
30. Потєхіній Наталії Олексіївні – директору комунального закладу «Чернігівський центр професійно-технічної освіти» Чернігівської обласної ради;
31. Прокопенко Людмилі Павлівні – директору Комунального закладу позашкільної освіти «Одеський палац дитячої та юнацької творчості «Біла акація»;
32. Прокопець Наталії Олексіївні – вчителю хімії та біології комунального закладу «Ліцей «Вікторія-П» Кропивницької міської ради» Кіровоградської області;
33. Розмаїтій Наталії Михайлівні – директору Гаврилівського закладу дошкільної освіти комбінованого типу № 10 «Веселка» Бучанської міської ради Київської області;
34. Садовій Наталії Миколаївні – директору комунального позашкільного закладу Білопільської міської ради «Центр дитячої та юнацької творчості» Сумської області;
35. Салюк Наталії Віталіївні – завідувачу методичного відділу комунального закладу Полтавської обласної ради «Полтавська обласна Мала академія наук учнівської молоді»;
36. Сєдовій Тетяні Іванівні – методисту Миколаївського професійного суднобудівного ліцею імені Героя Радянського Союзу В. О. Гречишникова;
37. Сидоренку Сергію Юрійовичу – викладачу Професійно-технічного училища № 44 м. Миргорода Полтавської області;
38. Солдатєнко Ользі Василівні - директору Запорізького багатопрофільного ліцею № 99 Запорізької міської ради Запорізької області;
39. Терновому Олексію Андрійовичу – директору комунального закладу «Вінницький ліцей № 27»;
40. Тюріній Олені Василівні – вчителю початкових класів Мелітопольської гімназії № 23 Мелітопольської міської ради Запорізької області;
41. Федорів Тетяні Михайлівні – директору Калуського ліцею № 10 Калуської міської ради Івано-Франківської області;
42. Філіпчук Оксані Романівні – тимчасово виконуючій обов’язки директора Центру позашкільної освіти Волинської обласної ради;
43. Чорній Ганні Степанівні - заступнику директора з навчально-виробничої роботи державного професійно-технічного навчального закладу «Тернопільське вище професійне училище ресторанного сервісу і торгівлі»;
44. Шалді Наталії Володимирівні – вихователю-методисту Комунальної організації (установи, закладу) «Шосткинський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 1 «Дзвіночок» Шосткинської міської ради Сумської області;
45. Юрченку Віталію Валентиновичу – начальнику комунального закладу освіти «Криворізький ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою» Дніпропетровської обласної ради».
Рекомендувати Верховній Раді України відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про встановлення щорічної Премії Верховної Ради України педагогічним працівникам закладів дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та позашкільної освіти» від 14 вересня 2006 року № 131-V, та статті 96 і частини третьої статті 138 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» включити проект Постанови Верховної Ради України «Про присудження щорічної Премії Верховної Ради України педагогічним працівникам закладів дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та позашкільної освіти» до порядку денного 12 сесії Верховної Ради України IX скликання і за наслідками його розгляду прийняти за основу та в цілому.