Тижневі освітянські та наукові новини

02 серпня 2024, 13:35

 

9 серпня 2024 р. відбудеться Форум інновацій і партнерства Еразмус+ Молодь

Це - онлайн-захід для українських організацій, які працюють із програмами Еразмус+ Молодь і Європейський корпус солідарності.

Його метою є обмінятися досвідом і представити нові цікаві практики, які розробили українські організації: вдало реалізовані проекти, посібники, ігри тощо; організувати нетворкінг для стейкхолдерів, аби краще розумітися на ситуації та актуальних викликах серед українських ГО та установ, які працюють чи хочуть працювати з програмами Еразмус+ Молодь і Європейський корпус солідарності.

Реєстрація доступна за посиланням. Дедлайн реєстрації: 4 серпня включно.

Детальніше про захід за посиланням.

 

2 серпня завершується подання заяв до закладів фахової передвищої освіти

2 серпня – останній день подачі заяв для вступників на основі 11 класів (ПЗСО) та диплома кваліфікованого робітника.

7 серпня будуть оприлюднені списки вступників, рекомендованих до зарахування.

14 серпня має завершитися зарахування на бюджет, а 30 серпня – на контракт.

Також заклади можуть проводити додатковий набір на контракт до 31 жовтня.

За матеріалами пресслужби МОН України  

 

Україна отримає 3,9 млрд доларів від США: частину коштів спрямують на зарплати вчителям

Міністр фінансів України Сергій Марченко та регіональний директор Світового банку Боб Сом підписали Угоду про надання Україні гранту від США обсягом майже 3,9 млрд доларів. Грант є частиною проєкту «Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні» (PEACE in Ukraine), який об'єднує зусилля іноземних донорів для надання критично важливої підтримки уряду України.

Кошти будуть спрямовані на поточні виплати зарплат учителям та інші ключові соціальні видатки. Це дасть змогу забезпечити стабільність фінансування освітньої галузі в умовах повномасштабної війни. Крім того, частину коштів буде використано для виплат працівникам ДСНС, держслужбовцям, а також на соціальну допомогу внутрішньо переміщеним особам, малозабезпеченим сім'ям та особам з інвалідністю.

Цей грант є першим траншем прямої бюджетної підтримки від США у 2024 році. Загалом на цей рік США планують надати Україні фінансову допомогу в розмірі 7,8 млрд доларів.

За матеріалами пресслужби МОН України

 

Затверджено Положення про акредитацію освітніх програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти

 1 серпня 2024 року набрав чинності наказ Міністерства освіти і науки України від 15.05.2024 № 686 «Про затвердження Положення про акредитацію освітніх програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 04.07.2024 за № 1013/42358.

Положенням про акредитацію освітніх програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти:

скориговано шкалу відповідності за критеріями, уточнено умови рішень Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти для акредитації із визначенням «зразкова», акредитації та умовної (відкладеної) акредитації за повною процедурою;

врегульовано порядок проведення постакредитаційного моніторингу та роботи з інформацією з обмеженим доступом під час проведення акредитації, проведення акредитації узгодженої між закладами вищої освіти освітньої програми;

розширено можливості одночасної акредитації декількох освітніх програм за спеціальностями і галузями, визначено етапи акредитаційної процедури;

запроваджено модель скасування рішення про призначення експертної групи, процедури припинення та призупинення акредитації.

За матеріалами пресслужби МОН України

 

Кабінет Міністрів України прийняв Постанову «Про затвердження Державної цільової соціальної програми з утвердження української національної та громадянської ідентичності на період до 2028 року» № 864 від 30 липня 2024 р.

Метою Програми є створення сприятливих умов та налагодження міжгалузевої взаємодії на загальнодержавному та регіональному рівні для реалізації державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності шляхом національно-патріотичного, військово-патріотичного виховання, громадянської освіти населення України, популяризації суспільно-державних (національних) цінностей України (самобутність, соборність, воля, гідність) та формування на їх основі української національної та громадянської ідентичності.

 

Буде продовжено безоплатний та розширений доступ до Zoom Meetings for Education для всіх освітніх закладів України на 2024/2025 навчальний рік

Про це повідомили у МОН. Міністерство освіти і науки України та компанія «Zoom» досягли домовленості щодо продовження безоплатного та розширеного доступу до Zoom Meetings for Education для всіх освітніх закладів України на 2024/2025 навчальний рік. Ініціатива охоплює заклади загальної середньої, фахової передвищої та вищої освіти.

Large Meeting — це розширений доступ, який надається в межах цієї програми та дозволяє учасникам освітнього процесу записувати зустрічі та проводити онлайн-конференції з можливістю одночасної участі до 1000 учасників — для підтримки дистанційного і змішаного навчання.

Для отримання ліцензії Zoom Meetings for Education потрібно заповнити спеціальну форму для пошуку адміністратора у своєму закладі освіти або подати індивідуальну заявку.

 

Аналітичне дослідження інновацій для сталого розвитку в Україні: відбувся міжміністерський круглий стіл з представниками Європейської економічної комісії ООН

30 липня 2024 року відбувся перший круглий стіл з представниками Європейської економічної комісії ООН, представниками Міністерства освіти та науки України, Міністерства економіки України та Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій, під час якого було представлено попередні результати Аналітичного дослідження інновацій для сталого розвитку в Україні, а також  було визначено його основні пріоритети реалізації та сформовано план подальшої роботи.

Аналітичне дослідження інновацій для сталого розвитку в Україні розпочато за запитом Уряду України на засіданні Міжурядового комітету з питань інновацій, конкурентоспроможності та державно-приватного партнерства Європейської економічної комісії ООН (ЄЕК ООН).

Його метою є розробка рекомендацій для Уряду щодо того, як інновації можуть сприяти відновленню та реконструкції, і якою повинна бути державна політика для підтримки та зміцнення національної інноваційної екосистеми України.  

Більше інформації на сайті МОН України.

 

Відбулося засідання комісії з добору претендентів на посаду освітнього омбудсмена

29 липня 2024 року відбулось засідання комісії з добору претендентів на посаду освітнього омбудсмена, яка була утворена відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 12.07.2024 № 998 «Про утворення комісії з добору претендентів на посаду освітнього омбудсмена» (зі змінами). 

За результатами її роботи до участі у доборі на посаду освітнього омбудсмена допущено 17 кандидатів.

Необхідністю призначення нового освітнього омбудсмена є завершення строку повноважень освітнього омбудсмена Сергія Горбачова, у якого спливає термін повноважень у серпні 2024 року.

Нагадаємо, що освітній омбудсмен призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Міністра освіти і науки України строком на п’ять років без права повторного призначення.

Більше інформації  за покликанням.

 

Міністерство освіти і науки України запускає гарячу лінію «Школа офлайн»

Міністерство освіти і науки України поінформувало про запуск нової гарячої лінії «Школа офлайн». Нею можуть батьки, школярі, освітяни,  представники органів місцевого самоврядування та громадських організацій.

Мета гарячої лінії - інформувати щодо освітньої політики для повернення учнів до очного навчання, а саме надавати інформації про форми здобуття освіти в новому навчальному році; особливості навчання дітей, переміщених унаслідок російської агресії; організацію навчання для дітей, які перебувають за кордоном; функціонування мережі дистанційних шкіл; навчання учнів на тимчасово окупованих територіях; можливості для вчителів дистанційних шкіл.

Більше інформації про комплексну політику «Школа офлайн» та заплановані зміни в школах читайте на спеціальному вебсайті і вайбер-каналі від МОН.

 

CERIC-ERIC оголосив про відкриття нових конкурсів щодо доступу до сучасного обладнання для здійснення комплексних, у тому числі міждисциплінарних, досліджень у галузі матеріалознавства та досліджень біоматеріалів

CERIC-ERIC (Консорціум науково-дослідницької інфраструктури Центральної Європи) об’єднує в собі сучасну науково-дослідницьку інфраструктуру країн Центральної та Східної Європи задля забезпечення розвитку науки та промисловості в галузі дослідження матеріалів, біоматеріалів і нанотехнологій та надає відкритий доступ до цієї інфраструктури.

Спільне використання провідних національних дослідницьких інфраструктур європейських країн дозволяє знаходити інноваційні рішення суспільних проблем у сферах енергетики, охорони здоров’я, харчування, культурної спадщини тощо. Мережа CERIC-ERIC, з урахуванням 11 нових лабораторій, на даний момент надає доступ через єдину точку входу до понад 60 зразків сучасного складного технологічного обладнання, розташованого в країнах Європи.

Детальний опис можливостей CERIC-ERIC знаходиться за посиланням: https://www.ceric-eric.eu/.

 

Науковці підтримують членство України у НАТО

Про це йдеться у відкритому листі понад 150-ти представників переважно західних наукових і освітніх інституцій, що його опублікувало видання «The Guardian»

27 липня 2024 року видання «The Guardian» опублікувало відкритого листа «Should Ukraine join NATO?» – на підтримку членства України в Організації Північноатлантичного договору (НАТО) та проти терористичних імперських зазіхань російської федерації. Підписантами цього звернення є 159 науковців, які представляють здебільшого західні дослідницькі установи й освітні заклади.

Це відповідь на іншого відкритого листа – «НАТО не має запрошувати Україну до членства», – оприлюдненого в цьому ж виданні 8 липня 2024 року, коли росія здійснила чергову масовану ракетну атаку на Україну.

Науковці застерігають проти політики вмиротворення агресора і попереджають, що «відроджений російський імперіалістичний мілітаризм можна стримати лише існуванням значно сильнішого військового альянсу».

Автори відкритого листа нагадують, що повномасштабна війна проти України є не єдиним виявом агресивної експансіоністської політики росії, котра підважує безпеку інших країн, підтримує терористичні організації в усьому світі й активно створює антизахідний, антидемократичний альянс з іншими диктатурами. Тому, на думку авторів, неприпустимо лишати російські злочини безкарними.

Повний текст відкритого листа

Матеріали опублікували: прес-служба НАН України 

 

Поточні новини для вступників до магістратури: стартувало подання заяв для вступу на магістратуру

1 серпня  розпочинається прийом заяв і документів для вступу до магістратури за денною та заочною формами навчання. Останній термін подачі документів  22 серпня.

Також заклади вищої освіти можуть встановлювати додаткові строки прийому заяв та документів, конкурсного відбору та зарахування на навчання на контракт до 31 жовтня.

Абітурієнти можуть подати до п'яти заяв на бюджет і до 10 заяв на контракт.

У 2024 році абітурієнти, які вступають до магістратури за денною та заочною формами навчання, подають заяви тільки в електронній формі, окрім осіб, зазначених у розділі VI Порядку прийому на навчання до закладів вищої освіти.

Заява в електронній формі подається вступником шляхом заповнення електронної форми в режимі онлайн на сайті https://vstup.edbo.gov.ua/

Сформувати та подати заяву на вступ з результатами ЄВІ /ЄФВВ можна тільки після завантаження результатів з УЦОЯО до ЄДЕБО.

Більше інформації про вступну кампанію 2024 року на сайті: ВСТУП.ОСВІТА.UA

 

В Україні затвердили стандарт початкової музичної освіти

Міністерство культури та інформаційної політики України затвердило Стандарт початкової музичної освіти, яка здобувається одночасно з початковою та базовою середньою освітою (1-9 роки навчання), за яким будуть працювати музичні ліцеї.

Метою затвердження документа є оновлення змісту мистецької освіти.

Стандарт орієнтований на сучасні тенденції в освіті загалом та в музичній освіті зокрема.

Ключовою у стандарті є зміна підходів до формування музично-теоретичних та музично-історичних компетентностей із збереженням традицій формування виконавських компетентностей.

Стандарт містить обов’язкові результати навчання, які мають досягти учні музичних ліцеїв, та перелік обов’язкових освітніх компонентів, з яких випускники таких ліцеїв мають скласти атестацію для завершення опанування відповідної освітньої програми.

Документ стане основою для розроблення Типової освітньої програми, яка охоплює перший та другий рівні Національної рамки кваліфікацій.

 

Поточні новини для вступників на бакалавра та магістра медичного, фармацевтичного, ветеринарного спрямування

31 липня завершився прийом електронних заяв вступників на бакалавра та магістра медичного, фармацевтичного, ветеринарного спрямування.

1 серпня всім вступникам необхідно буде перевірити статус своїх заяв у персональному кабінеті. У конкурсному відборі братимуть участь тільки ті заяви, які мають статус:

«Допущено до конкурсу» – для заяв, що подані на бюджет;

«Допущено до конкурсу (навчання за кошти фізичних і юридичних осіб)» – для заяв винятково на контракт.

Якщо до кінця дня 1 серпня певна заява вступника не матиме такого статусу, йому треба терміново звернутися до приймальної комісії вишу.

5 серпня вступники дізнаються, чи отримали рекомендацію на навчання на бюджеті. Навпроти тієї заяви, за якою буде рекомендація на бюджет, статус зміниться на «Рекомендовано до зарахування».

Більше інформації про вступну кампанію 2024 року на сайті: ВСТУП.ОСВІТА.UA

 

31 липня розпочалась додаткова сесія ЄВІ та ЄФВВ

В Україні розпочалась додаткова сесія вступних іспитів у магістратуру та аспірантуру – єдиного вступного іспиту та єдиного фахового вступного випробування.

За інформацією Українського центру оцінювання якості освіти, участь у додатковій сесії планують узяти понад 22 тисячі вступників.

Інформацію про результати додаткової сесії за шкалою 100–200 балів буде розміщено в кабінетах учасників 20 серпня.

Додаткова сесія іспитів триватиме до 14 серпня.

 

Вступники до коледжів після 9 класу, хто не пройшов на бюджет і планує навчатись на контракті, будуть зараховані до 3 серпня

Вступники до закладів фахової передвищої освіти, які вступали на основі базової середньої освіти, зараховані на бюджет. Відповідні накази про зарахування студентів підписані у коледжах.

Ті вступники, хто не пройшов на бюджет і планує навчатись на контракті, будуть зараховані не пізніше 3 серпня.

Водночас деякі студенти з зарахованих на контракт можуть бути переведені на бюджет. Переведення на вакантні бюджетні місця з контрактної форми навчання проводять не пізніше 8 серпня.

Також вступити на контракт до коледжів у випадку додаткового зарахування можна не пізніше 31 жовтня.

Більше інформації про вступну кампанію 2024 року на сайті: ВСТУП.ОСВІТА.UA

 

Українські заклади вищої освіти можуть долучитися до програми та отримати безплатний доступ до продукту Grammarly for Education з наступного навчального року

Про це повідомили у МОН. Міністерство освіти і науки України та компанія Grammarly оголосили про початок співпраці та запуск 6-місячного пілотного проєкту. Українські заклади вищої освіти можуть долучитися до програми та отримати безплатний доступ до продукту Grammarly for Education із наступного навчального року. Цю ініціативу спрямовано на підвищення рівня англійської мови у студентів і викладачів.

Мета проєкту — надати українським студентам і викладачам доступ до передових інструментів для вдосконалення навичок англійської мови. Grammarly for Education пропонує комплексну підтримку, яка виходить за межі виправлення орфографічних і граматичних помилок у текстах англійською мовою та охоплює:

рекомендації щодо поліпшення чіткості, лаконічності та тону текстів; 

пояснення до стратегічних рекомендацій сервісу, які допомагають покращувати навички письма;

додаткові функції на основі генеративного штучного інтелекту, які можуть бути опціонально ввімкнені адміністраторами навчальних закладів;

функцію автоматичного генерування цитат і детектор плагіату.

Детальніше про проєкт - за покликанням

 

Державна служба зайнятості інформує про можливість безкоштовно отримати освіту за допомогою ваучера

У випускників закладів професійної та передвищої освіти із числа соціально вразливих категорій громадян (учасники бойових дій,  внутрішньо переміщені особи, люди з інвалідністю) є можливість завдяки ваучеру безкоштовно отримати наступний рівень освіти за однією зі 124 професій або спеціальностей, перелік яких затверджено Міністерством економіки України

Ваучер може отримати застрахована особа, тобто та людина, яка працювала та сплачувала страхові внески. Cума ваучера не може перевищувати 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який на сьогодні становить 30 280 грн. Якщо вартість навчання перевищує цю суму, то громадянин або роботодавець, у якого працює ця людина, доплачують різницю вартості.

Більше інформації, у тому числі, як отримати ваучер, можна дізнатись на сайті КМУ