Протягом 2024 року Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, у складі 11 народних депутатів, виходячи з предметів відання, продовжив роботу у напрямі забезпечення державних гарантій щодо надання освіти, створенні безпечного освітнього середовища, організації здобуття освіти, освітнього процесу в умовах воєнного стану; захисті наукових, педагогічних і науково-педагогічних працівників; підтримці наукової та науково-технічної діяльності, а також підтримці молодих учених.

Так, упродовж вказаного періоду Верховна Рада України прийняла в цілому 5 законів України та 5 Постанов Верховної Ради України, які були підготовлені Комітетом з питань освіти, науки та інновацій для розгляду.

 

Надзвичайно важливим для суспільства стало прийняття нового Закону України «Про дошкільну освіту» (№ 3788-IX від 06 червня 2024 року).

Закон України «Про дошкільну освіту» розроблено з метою удосконалення функціонування системи дошкільної освіти через урахуванням набутого за роки незалежності України інституційного досвіду, забезпечення рівного та безбар’єрного доступу кожного українця до якісної дошкільної освіти, упровадження альтернативних механізмів фінансування дошкільної освіти, охоплення дошкільною освітою та додатковою увагою держави дітей від самого народження, впровадження ідеї автономії закладу дошкільної освіти та академічної свободи педагога, розвитку закладів дошкільної освіти усіх форм власності та інших суб’єктів освітньої діяльності, підвищення якості дошкільної освіти.

Прийняття нового Закону України «Про дошкільну освіту» дозволить: 

Ще раз акцентувати увагу на тому, що дошкільна освіта – це повноцінний рівень освіти, призначений для розвитку, виховання і навчання наших дітей у ранньому і дошкільному віці, для формування якісного людського капіталу, а не для їх «утримання» з метою повернення батьків на робочі місця. Саме тому КОЖНА дитина повинна мати право здобувати і здобути якісну дошкільну освіту.

Поставити дитину в епіцентр всіх організаційних і управлінських рішень на всіх рівнях управління, адже саме дитина є головним стейкхолдером всієї владної вертикалі і всіх інституцій системи дошкільної освіти. Тому вся система дошкільної освіти має бути спрямована на те, щоб вихователі мали усе необхідне для розвитку, виховання і навчання вихованців у належних, безпечних і здорових умовах.

Суттєво розширити можливості для дітей, педагогів та закладів освіти, підвищити якість освіти, нарешті стимулювати розвиток галузі на належному рівні і закласти умови для плекання майбутнього потенціалу України – наших наймолодших співгромадян.

Збільшити кількість дітей, охоплених дошкільною освітою за рахунок збільшення кількості осередків здобуття дошкільної освіти шляхом «визнання» такими осередками не лише заклади дошкільної освіти, а й дошкільні підрозділи юридичних осіб публічного і приватного права, а також дитячі садочки, створені фізичними особами – підприємцями (але не в статусі юридичних осіб); запровадження нових форм організації освітнього процесу, зокрема міні-садки і мобільні дитячі садки; запровадження можливостей фінансування за рахунок коштів місцевих бюджетів здобуття дітьми дошкільної освіти у приватних суб’єктів освітньої діяльності у разі, якщо не вистачає місць у комунальних садочках; запровадження нових форм здобуття дошкільної освіти.

Навести лад у процедурах зарахування дітей до дитячих садочків, зокрема за рахунок гарантування місця у дитячому садку дітям, які проживають на території обслуговування відповідного садочка.

Забезпечити правову визначеність у питанні віку, до якого діти можуть перебувати в дитячому садку, здобуваючи дошкільну освіту.

Актуалізувати і активізувати всі процеси, пов’язані зі створенням безпечного, здорового та інклюзивного (а де потрібно – спеціального) освітнього середовища.

Уперше визначити на рівні Закону гарантований обсяг часу для здобуття гарантованої Конституцією України «безоплатної дошкільної освіти» - до 11 годин на день.

Збільшити академічні свободи вихователів і дозволити педагогічним радам обирати ті програми, які на їхню думку дозволятимуть в конкретному місці, в конкретний час і стосовно конкретних груп дітей найкраще забезпечити досягнення цими дітьми результатів, визначених державним стандартом.

Чітко визначити скорочений робочий час педагогічних працівників закладів дошкільної освіти і скорочений обсяг педагогічного навантаження, що дозволить впорядкувати ці питання, привести їх у відповідність до трудового законодавства, зменшити навантаження на вихователів, віднайти час для інших видів їхньої педагогічної діяльності (організаційної, методичної тощо) і забезпечити повноцінний відпочинок поза робочим часом.

 

Важливим для здобувачів вищої освіти є прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку індивідуальних освітніх траєкторій та вдосконалення освітнього процесу» (№ 3642-IX від 23 квітня 2024 року).

Закон прийнято з метою розширення можливостей здобувачів вищої освіти формувати індивідуальні освітні траєкторії, а також розширення автономії закладів вищої освіти в розробленні та реалізації освітніх програм.

Прийнятим актом пропонується шляхом внесення змін до законів України «Про відпустки», «Про вищу освіту», «Про освіту» визначити поняття індивідуальної освітньої траєкторії для здобувачів вищої освіти, передбачивши для цього вибір здобувачем вищої освіти освітніх програм, суб’єктів освітньої діяльності, що їх реалізують, освітніх компонентів і рівня їх складності; розширити практику міждисциплінарних освітніх програм на всі рівні вищої освіти; врегулювати питання освітньої кваліфікації, академічних та професійних прав випускників таких програм тощо.

 

З метою запобігання булінгу (цькування) дітей і притягнення винних до адміністративної відповідальності, а також удосконалення механізмів боротьби з цим негативним явищем в нашому суспільстві, важливим стало прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання насильству та унеможливлення жорстокого поводження з дітьми» (№ 3792-IX від 06 червня 2024 року).

Прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання насильству та унеможливлення жорстокого поводження з дітьми» дозволить:

1) комплексно врегулювати питання запобігання та протидії булінгу (цькуванню) в усіх основних сферах суспільного життя, в яких діти перебувають в організованих колективах;

2) віднести булінг (цькування) до більш широкої категорії - «жорстоке поводження з дитиною», до якої також відносяться домашнє насильство і насильство за ознакою статі;

3) встановити чіткі обов’язки керівників і працівників відповідних закладів і алгоритм їх дій у випадку виявлення ознак будь-якого насильства над дитиною;

4) визначити механізми унеможливлення жорстокого поводження з дитиною, у тому числі булінгу (цькування) в закладах освіти, фізичної культури і спорту, оздоровлення та відпочинку дітей, культури та інших колективах, де з метою навчання, тренування, творчості, оздоровлення, відпочинку, лікування тощо перебувають діти.

Стратегічною ціллю цього і всіх інших аналогічних законопроектів, а також вже чинних Законів є сформувати середовище, вільне від насильства та жорстокого поводження з дитиною.

 

Більш детальна інформація про роботу Комітету розміщена за покликанням.

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

09 січня 2025 09:00
08 січня 2025 14:00
06 січня 2025 09:00
01 січня 2025 00:00
30 грудня 2024 14:35
24 грудня 2024 17:00
18 грудня 2024 16:00
13 грудня 2024 17:15
10 грудня 2024 16:00
27 листопада 2024 11:00