23 вересня 2016 року Перший заступник Голови Комітету Олександр Співаковський взяв участь у круглому столі на тему «ПРОБЛЕМИ ДІЯЛЬНОСТІ ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ, ПЕРЕМІЩЕНИХ З ДОНЕЦЬКОЇ ТА ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТЕЙ», на якому також були присутні участю народний депутат України Олексій Рябчин та ректори переміщених вищих навчальних закладів.
Як зазначив О. Співаковський, питання діяльності навчальних закладів, які виведені з тимчасово окупованої території Донецької та Луганської областей або знаходяться у прифронтовій зоні, постійно перебуває у полі зору Комітету з питань науки і освіти.
Так, 2 квітня 2015 року Комітет з питань науки і освіти провів виїзне засідання у місті Сєверодонецьк Луганської області, на якому обговорювалися питання задоволення освітніх потреб різних категорій громадян.
19 листопада 2015 року відбулося виїзне засідання до м. Краматорська Донецької області на тему «Про практику застосування законодавчих актів у Донецькій області щодо функціонування освітньої сфери в умовах проведення антитерористичної операції”.
Проблеми діяльності вищих навчальних закладів, переміщених з Донецької та Луганської областей, стали також предметом обговорення на круглому столі, який відбувся 7 липня 2015 року.
Напрацьовані під час таких зустрічей рекомендації та пропозиції лягли в основу законів України, які прийняті у 2015-2016 роках:
-«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (№ 911-VIII від 24 грудня 2015 року);
-«Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти» (2015р.);
-«Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення права на здобуття освіти осіб, місцем проживання яких є територія проведення антитерористичної операції» (2016 рік);
-«Про внесення зміни до статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (щодо забезпечення права на здобуття освіти)»(2016 рік).
За словами Першого заступника Голови Комітету, важко налагодити навчальний процес в умовах, коли суттєвий брак навчальних аудиторій, необхідного обладнання й навчальних матеріалів, значна втрата матеріально - технічної бази, первинної документації, кадрового потенціалу, контингенту студентів. Однак навіть не це може знищити переміщені університети, а нормативи чисельності студентів на одиницю професорсько- викладацького складу.
«Збереження та розвиток освітнього і наукового потенціалу Луганської та Донецької областей є однією з основ стратегічного розвитку та реінтеграції Донбасу. Проблем у переміщених вищих навчальних закладів і наукових установ дійсно багато. Але вірю, що у вас ще більше волі, оптимізму, віри для того, щоб гідно пережити цей складний період вашої історії і розпочати писати нову історію вищої освіти і науки на звільненій донецькій та луганській землі» - підкреслив О. Співаковський.