Діяльність Комітету

14 лютого 2014, 16:17

ВІТАЛІНА ДЗОЗ: ФІНАНСУВАННЯ ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ ОСВІТИ МАЄ БУТИ ДЕЦЕНТРАЛІЗОВАНИМ І БАГАТОКАНАЛЬНИМ

ВІТАЛІНА ДЗОЗ: ФІНАНСУВАННЯ ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ ОСВІТИ МАЄ БУТИ ДЕЦЕНТРАЛІЗОВАНИМ І БАГАТОКАНАЛЬНИМ

 

Немає сумнівів, що чинний Закон «Про професійно-технічну освіту» від 1998 року з десятками редакцій вже застарів. Сьогодні профтех ‑ це вже не «бурса». І законодавство в цьому питанні теж має відповідати реаліям часу.

Так прокоментувала підсумки чергового засідання парламентського Комітету з питань науки і освіти голова Підкомітету з питань дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти Віталіна Дзоз.

«Сьогодні спільно з профільним міністерством ми розробляємо проект нового Закону України «Про професійну освіту». Але багато чого вже зроблено. За останні три роки було прийнято шість постанов Кабінету Міністрів України у сфері професійно-технічної освіти. У 2013 році для удосконалення процедури та прозорості вступної кампанії також було затверджено нові Типові правила прийому до професійно-технічних навчальних закладів», ‑ підкреслила Віталіна Дзоз.

Безсумнівно, головна проблема професійно-технічної освіти сьогодні – це недостатнє фінансування. За словами нардепа, з цього питання Міністерство освіти і науки вже неодноразово зверталося і до Кабінету Міністрів України, і до Міністерства фінансів.

Разом з тим, підкреслює член профільного Комітету, в 2013 році вперше за останні п’ять років за рахунок держбюджету було забезпечено видання трьох найменувань підручників для учнів ПТНЗ загальним тиражем в 75,5 тис. примірників.

«У систему залучаються фінанси від соціальних партнерів, з інших позабюджетних джерел. Так протягом 2011-2012 років у регіонах було видано 72 найменування підручників навчальних та навчально-методичних посібників, словників, збірників задач для ПТУ загальним тиражем майже 6,5 тисяч примірників», ‑ наголошує Віталіна Дзоз.

Болючі проблеми затримки оплати поточних платежів Держказначейством і труднощі з вільним використанням спецфонду також знаходяться під контролем профільного міністерства. Освітнє відомство підтримує пропозицію не просто заборонити спеціальною постановою Кабінету Міністрів затримки оплати, але і вивести з обслуговування Державної казначейської служби України рахунки спеціального фонду ПТНЗ та відкрити їх в банках.

Віталіна Дзоз переконана, що фінансування професійно-технічної освіти має бути децентралізованим і багатоканальним. Рішення цієї проблеми нардеп вбачає, перш за все, у створенні умов для самофінансування навчальних закладів за рахунок їх інтеграції в економіку. «Необхідно змінити саму систему фінансування ПТУ: перейти від принципу утримання навчальних закладів до принципу формування їх бюджетів, враховуючи чисельність контингенту учнів, формування сучасної системи нормування та оплати праці», ‑ підсумовує Віталіна Дзоз.